20 Luty 2018    |    Leon, Ludmiła, Eustachy

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

III Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Koneckiej

III Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Koneckiej14 marca 2017 roku ponad 70 osób wzięło udział w III Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Koneckiej, które tegorocznie odbyło się pod hasłem „Zioła – pomysł na biznes”. Spotkanie miało miejsce w naszym Ośrodku w Modliszewicach, a zorganizowane zostało przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Końskich. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele jednostek samorządowych, władz lokalnych, organizacji pozarządowych, kobiecych, grup nieformalnych oraz rolnicy chcący zdobyć cenną wiedzę w zakresie produkcji, zbieractwa, skupu i przetwórstwa ziół.


Podczas forum poruszona została tematyka dotycząca nowych kierunków produkcji zielarskiej i jej opłacalności, o której mówił Marek Płachta, właściciel firmy NATUR-VIT i jednocześnie rolnik/ farmer posiadający około 400 hektarów upraw ziół. Firma NATUR-VIT kontynuuje regionalne tradycje uprawy, skupu, przetwórstwa i sprzedaży surowców zielarskich. Aktualnie posiada mocną pozycję na rynku surowcowym oraz bogatą ofertę świadczonych usług obejmujących przetwarzanie i konfekcjonowanie surowców. Swoją wiedzą na temat dobrych praktyk zbieractwa, skupu, przetwórstwa oraz sprzedaży produktów ziołowych podzieliła się z uczestnikami Lidia Chmielewska z Paradyża oraz Andrzej Ciepielewski z Wąchocka, którzy na co dzień są partnerami współpracującymi z firmą NATUR-VIT. Dodatkowo uczestnicy konferencji mogli degustować i zakupić herbaty owocowo-ziołowe firmy NATUR-VIT oraz sery podpuszczkowe z dodatkiem ziół pochodzące z gospodarstwa Anety i Jana Królów z Pakuł.

Ostatnio wzrasta zainteresowanie powrotem do natury i szeroko rozumianego zielarstwa. Obserwujemy zwrot ku naturalnym sposobom żywienia i leczenia. W poszukiwaniu ciekawszego smaku czy zdrowia coraz więcej ludzi sięga po zioła. Dlatego też w coraz szerszym stopniu są one stosowane w żywieniu, kosmetyce, medycynie i farmacji. Zapotrzebowanie na zioła ciągle wzrasta i na ogół nie ma problemu ze zbytem surowca. Uprawa ziół może być dobrym wyborem dla wielu rolników i być może pomysłem na biznes.


Halina Szymańska

Galeria: