22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Powiatowe Święto Plonów w Kluczewsku

Powiatowe Święto Plonów w KluczewskuW niedzielę, 27 sierpnia br. na stadionie sportowym w Kluczewsku odbyły się XVII Włoszczowskie Dożynki Powiatowe. Pogoda dopisała, było słonecznie, ciepło i… tłoczno. Dopisali przede wszystkim rolnicy, często z rodzinami, bo przecież to ich święto, ale także licznie zaproszeni do wzięcia udziału w obchodach goście. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, który odbył się na placu przed kościołem w Kluczewsku.


O godzinie 11.00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji rolników i wszystkich zgromadzonych. Po mszy wyruszył barwny korowód dożynkowy na czele z Gminną Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Dobromierza, Starostami Dożynek oraz przedstawicielami władz województwa, powiatu, gmin i zaproszonymi gośćmi. Korowód przemaszerował ulicami Kluczewska i udał się na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Przy pięknie przystrojonej scenie na stadionie sportowym, w otoczeniu stoisk wystawowych, odbyła się tradycyjnie część ceremonialno-obrzędowa. Podczas święta plonów wręczono medale zasłużonym rolnikom i działaczkom wiejskim oraz rozstrzygnięto konkursy powiatowe, w tym najbardziej wyczekiwany – na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tegorocznym zwycięzcą został wieniec wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Moskorzewa. W konkursach: „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” komisja przyznała I miejsce gospodarstwu państwa Renaty i Wiesława Mulewiczów z Oleszna (gm. Krasocin), z kolei w kategorii „Bezpieczne gospodarstwo rolne” zwycięzcą okazało się gospodarstwo pana Artura Kopery z Praczki (gm. Kluczewsko).

W części artystycznej wystąpiły zespoły folklorystyczne i kapele z terenu powiatu, które śpiewem i tańcem bawiły zgromadzonych w plenerze uczestników. Imprezę uświetnił koncert zespołu „BACIARY”. Młodzież zgromadzona pod sceną bawiła się doskonale, również po koncercie podczas dyskoteki „pod gwiazdami”.

Dożynki były okazją do prezentacji samorządów, firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa. ŚODR Modliszewice Powiatowy Zespół Doradczy we Włoszczowie zorganizował stoisko z wystawą rolniczą, gdzie oprócz eksponatów od rolników, została zaprezentowana kolekcja odmian zbóż z poletek doświadczalnych ŚODR Modliszewice, a specjaliści udzielali fachowych porad w zakresie technologii, ekonomiki i programów pomocowych PROW.

Organizatorami uroczystości dożynkowych było Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Urząd Gminy Kluczewsko i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Modliszewice Powiatowy Zespół Doradczy we Włoszczowie.

Robert Jurek
Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego we Włoszczowie

Galeria: