22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Dni Ziemi w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach

Dni Ziemi w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w NowinachDzień Ziemi w naszej szkole zawsze porusza wszystkich – dyrekcję, nauczycieli, dzieci, rodziców. Skłania do refleksji, pomysłowości i radosnej zabawy. A nad tym ogólnym poruszeniem serc i umysłów czuwają liderzy Szkolnego Klubu 4H „Eko-żuczki” – Dorota Świtowska, Bogumiła Kowalczyk, Mirosław Sikora i Adam Pepasiński. Tegoroczne obchody otworzyła Bogumiła Kowalczyk. Rozwinęła aktualny temat związany z niską emisją gazów cieplarnianych. Zwróciła przy tym uwagę obecnym na współczesne zagrożenia dla istnienia Ziemi. Zaapelowała do wszystkich dorosłych, do wszystkich dzieci o ekologiczny rachunek sumienia. Znakomicie powiązała ochronę środowiska z zagadnieniami patriotycznymi oraz wychowawczą pracą szkoły.

Wątki z jej przemówienia podjęły i rozwinęły w okolicznościowym programie słowno-muzycznym dzieci z klasy Vd przygotowane przez nauczycieli Dorotę Świtowską, Bogumiłę Kowalczyk i Adama Pepasińskiego. Mali recytatorzy Kozieł Aleksandra, Skowronek Anna, Orlińska Kamila, Paw Gabriela, Kundera Jakub, Pędzich Maciej, Kasprzycka Aleksandra, Żelezik Natalia, Gajewska Adriana, Hyż Filip, Skrzypczyk Martyna, bardzo dobrze poradzili sobie z trudnymi tekstami poezji i prozy opisującymi różnorodne i złożone relacje człowieka z jego rodzinną planetą. Klimat tych recytatorskich prezentacji sugestywnie zapowiedział początkowy utwór recytowany przez uczennicę klasy IV a Maję Mroczek.

Główna bohaterka tego programu Pani Ziemia pokazała jak początkowe, drobne zaniedbania prowadzą do bardzo poważnych, ekologicznych problemów. Pani Ziemia pouczała o konieczności odpowiedniej segregacji odpadów. W obrazowej formie wielkich telegramów uczyła mądrego współżycia z przyrodą. Sugestywny, zapadający w ucho tok dziecięcej narracji wsparty świetnie dobranymi strojami i rekwizytami bardzo podobał się wszystkim zebranym tego dnia na sali gimnastycznej. Wspaniale recytację dzieci ożywiały skoczne, melodyjne utwory śpiewane przez członków Szkolnego Zespołu Wokalno-Muzycznego przygotowane pod opieką pani Natalii Gregorczyk oraz taneczne rytmy grane przez członków Szkolnego Koła Gitarowego pracującego pod opieką pani Eweliny Włodarskiej.

Część artystyczną uroczystości zorganizowanej w związku z Dniem Ziemi zakończyły recytacje uczennic z klas VIa i IVb: Hauer Natalii, Fiuk Julii, Kociuby Hani, Kałuzińskiej Amelii, Okły Pauliny, Kołomańskiej Zuzi, Mule-Dalle Laury, Dobrzańskiej-Lifke Natalii. Te uczennice zaprezentowały społeczności szkolnej przygotowane na obchody Dnia Ziemi własne utwory poetyckie.

Uniesieniom duchowym, zwłaszcza w takim dniu, muszą towarzyszyć rozkosze podniebienia. A tych rozkoszy było naprawdę wiele!!! Każda z klas, wsparta przez mamy i swoich wychowawców przygotowała bogate, bajecznie kolorowe stoły z ekologiczną żywnością. Rozłożone w podkowę na całej sali gimnastycznej stoły przyciągały wzrok, pobudzały zmysł węchu, wprost oszałamiały pomysłowością. Czy jest pióro, które mogłoby opisać te smakołyki? Te pierożki, naleśniczki, przekładance? Te niezliczone cuda rozciągające się na kolejnych stołach, jak miedza za miedzą? O tym tylko powiedzą ci, co w tym dniu szczęśliwym na tej sali ucztowali. A wszystko poukładane w przemyślne konstrukcje. Zaiste, przyroda w sprawnych kobiecych i dziecięcych rękach ukazała na tych stołach wielkie bogactwo i zdolność zaspakajania nawet najbardziej wybrednych podniebień.

Ucztowanie jak szlachetne kamienie potrzebuje do pełni zadowolenia oprawy. Klasy też o tym pamiętały. Nad każdym stolikiem wisiały barwne, przyciągające uwagę plakaty.

Nieodłączną częścią takiej degustacji są oczywiście soki. I był wielki ich wybór na poszczególnych stołach. A oprócz tego… Szkolne Koło PCK pracujące pod opieką pana Mirosława Sikory oraz Klub Wiewiórka przygotowały dodatkowy, wzorcowy stolik z naprawdę baaaaardzo doooobrymi, naprawdę baaaaardzo wieeeeeelkimi sokami. Tu naprawdę było w czym wybierać!!! Od sokowych kompozycji aż się kręciło w głowach!!! Toteż kraniki olbrzymich puszek uginały się pod naciskiem małych i wielkich paluszków.

Stoły z ekologiczną żywnością poprzez swoją pomysłowość, barwę, układ świetnie przygotowały wszystkich do następnego punktu programu. Wypełniły go multimedialne prezentacje przygotowane przez zespoły ze wszystkich klas. Uczniowie przygotowywali je pod opieką panów: Mirosława Sikory i Roberta Jedynaka. W kolorowych obrazach, niezwykłych efektach specjalnych, pięknie zestawionych zdjęciach i rysunkach jeszcze raz przewinął się świat ekologicznej troski o naszą planetę –Ziemię.

Po takiej porcji zadumy znowu przyszedł czas na wesołą zabawę. Uczniowie rywalizowali w konkursie jedzenia jabłek zawieszonych na długim drążku – oczywiście bez pomocy rąk. Rozpoznawali owoce, warzywa, przyprawy za pomocą zmysłu smaku i węchu – oczywiście oczy mieli zasłonięte szczelnie szalikami. Te zabawy dowcipnie i z humorem poprowadziły panie: Bogumiła Kowalczyk i Dorota Świtowska.

Na koniec czekała wszystkich wielka niespodzianka!!! Członek kieleckiego Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody pan Bogusław Sępioł przysłał specjalne dla nas, specjalnie na ten Dzień, Dzień Ziemi ciekawe filmy przyrodnicze powstałe z jego osobistych wędrówek po Ziemi Świętokrzyskiej, po zaczarowanym, jakże uroczym Ponidziu: „Zwierzęta muraw kserotermicznych” oraz „Rośliny muraw kserotermicznych”. I te filmy oglądali nasi uczniowie. Podziwiali niezwykłe fascynacje pana Bogusława Sępioła. Udzieliła im się w całej pełni naprawdę niezwykła aura tych filmowych obrazów pełnych liryzmu i bardzo dużych wzruszeń. Zachwycali się ciekawostkami przyrodniczymi ukazanymi w tych filmach.

A kiedy pełen emocji Dzień Ziemi dobiegł swego końca wylała się ze szkoły zielona… Tak! Tak! Zielona uczniowska fala!!! Bo w tym dniu wszyscy stawili się do miejsca pracy i nauki w zielonych ubrankach.

Liderzy Klubu 4H Eko-żuczki z Nowin

Galeria: