22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Wyjazd studyjny na międzynarodowe targi rolnicze Euro-Tier w Hanowerze

 

Była to kolejna realizacja w ramach operacji „Innowacyjne działania możliwe do zastosowania w celu poprawy dobrostanu krów mlecznych oraz sytuacji ekonomicznej osób związanych z branżą produkcji mleka w województwie świętokrzyskim” obywająca się w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Tym razem, dzięki wyjazdowi studyjnemu, który odbył się w dniach 15-17 listopada 2016 roku, nasi świętokrzyscy hodowcy mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Rolniczych Euro-Tier w Hanowerze, a przy okazji mogli odwiedzić dwa wyspecjalizowane niemieckie gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka.


Pierwszego dnia odwiedziliśmy ekologiczne gospodarstwo rolne Landwirtschafts GmbH & Co KG specjalizujące się w produkcji i przetwarzaniu mleka krowiego i roślin (zbóż oraz ziół). Współwłaściciel gospodarstwa Okokorb Kundenservice zaprezentował nam filozofię działania jego przedsiębiorstwa rolnego obejmującego 3 koncepcje: ekologiczną, marketingową oraz socjalną. Pomysłem jest budowanie na rynku marki wysokiej jakości produktów ekologicznych, produkowanych, pakowanych i sprzedawanych przez własną sieć sklepów. Idea zmiany kierunku na ekologiczny wynikła z analiz potrzeb rynku. Konsumentami do których jest skierowana produkcja to głównie mieszkańcy Berlina. Przedsiębiorstwo poza mleczarnią, kaszarnią, agroturystyką i siecią sklepów, prowadzi również sprzedaż internetową. Na terenie gospodarstwa znajduje się firmowy sklep generujący zaledwie 1% zysków, jednak zdaniem prelegenta jest najważniejszy, bo jest wizytówką i reklamą. Gospodarstwo dziś nie opiera się już tylko na własnej produkcji, gdyż jest częścią spółdzielni, z którą dodatkowo współpracuje ok. 50 rolników ekologicznych.


Drugi dzień to wizyta na tytułowych targach EURO-TIER w Hanowerze. Organizatorzy podają, iż targi odwiedziło w tym roku 163 tys. osób z ponad 100 krajów. Podczas targów zaprezentowało się ponad 2600 wystawców z 58 krajów, w tym też z Polski (48 wystawców). Wprost nie sposób zwiedzić wszystkich hal wystawienniczych w jeden dzień. Rozdzieliliśmy się zatem, by każdy mógł sam ułożyć sobie trasę zwiedzania według uznania i interesujących stoisk. Targi obejmowały wszystkie działy produkcji zwierzęcej, prezentując innowacyjne rozwiązania możliwe do zastosowania w rolnictwie. Począwszy od wystawy zwierząt hodowlanych przez firmy genetyczne, poprzez technologie do zastosowania w obsłudze gospodarstw oraz firmy biotechnologiczne, żywieniowe oraz reprodukcyjne. Można było obserwować mnóstwo innowacji materiałowych, konstrukcyjnych, a także ciekawych rozwiązań dotyczących zastosowań przyjaznych dla środowiska i klimatu. Firmy zgłosiły do zaprezentowania 251 innowacji, spośród których 25 nominowano do medalowych wyróżnień. Na tegorocznych targach najwięcej innowacyjnych rozwiązań skierowanych do producentów mleka dotyczyło zarządzania zdrowiem poszczególnych zwierząt oraz praktycznego wykorzystania wszystkich zgromadzonych danych.


Trzeciego dnia mieliśmy okazję przekonać się jak wygląda komercyjna produkcja mleka w niemieckim gospodarstwie. Oprowadzono nas po całym gospodarstwie utrzymującym ok. 800 szt. bydła, w tym 320 krów dojnych. Krowy były żywione systemem TMR, podzielone na grupy technologiczne w zależności od fazy laktacji i wydajności, a cielęta utrzymywane w systemie zimnego odchowu. W oborach korytarze gnojowo-przepędowe wyłożone były matami gumowymi, a obornik usuwany za pomocą zgarniacza typu delta. Tu podpatrzyliśmy ciekawe rozwiązania w poczekalni do doju, a także stojący, izolowany zbiornik na mleko o pojemności 30 000 l usytuowany na zewnątrz budynku (z możliwością rejestracji ilości mleka dzięki refraktometrii, temperatury, obrotów mieszadła wyposażony w jednostkę sterującą obsługującą funkcje zbiornika oraz kran do pobierania próbek mleka). Innowacją był także automat do odpajania cieląt preparatem mlekozastępczym.


Z wyjazdu studyjnego wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, znajomości i innowacyjne pomysły dla własnych gospodarstw!


Artur Płyta

Danuta Chabior


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Projekt realizowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.