22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Afrykański pomór świń nie odpuszcza – już ponad 200 przypadków u dzików

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż krąży w populacji dzików. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych czterech przypadków ASF u dzików na terytorium Polski. Od momentu pojawienia się choroby na terenie naszego kraju (luty 2014), stwierdzono 202 przypadki ASF u dzików i 23 ogniska choroby u świń.


Najnowsze przypadki wystąpiły w województwie lubelskim i mazowieckim w odległości do 15 km od granicy polsko-białoruskiej. Pomimo, że wirus przestał szerzyć się w populacji świń, to jednak razem z dzikami powoli przemieszcza się w kierunku zachodnim. Odnotowano go w odległości aż 70 km od granicy polsko-białoruskiej – w powiecie monieckim. Każdy z przypadków ASF został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, zaś zwłoki dzików każdorazowo unieszkodliwiane są pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

ASF zagraża nam jednak nie tylko od strony Białorusi - również na Ukrainie notuje się coraz więcej przypadków jego występowania. W ubiegłym roku potwierdzono 82 ogniska ASF w stadach świń, natomiast w 2015 roku w kraju tym wykryto 35 ognisk choroby. W ukraińskiej populacji świń ASF stwierdzano często w dużych, profesjonalnie zarządzanych fermach. W 2016 roku chorobę odnotowano między innymi w sąsiadującym z Polską obwodzie wołyńskim.

Małgorzata Duda

Źródło: GIW