Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dwie konferencje poświęcone nowoczesnej i bezpiecznej uprawie ziemniaka

Dwie konferencje poświęcone nowoczesnej i bezpiecznej uprawie ziemniaka

2022-06-17


Polska jest obecnie jednym z największych producentów ziemniaka w Europie, pomimo tego znaczna część ziemniaków dostępnych na rynku pochodzi z importu. Wynika to z niskiej jakości polskich ziemniaków i braku świadomości polskich producentów, co do potrzeb współczesnego konsumenta. Poważne problemy fitosanitarne wynikające z występowania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka ograniczają obrót krajowy i praktycznie uniemożliwiają swobodny obrót polskim ziemniakiem na rynku międzynarodowym.

Powyższe problemy, w połączeniu z brakiem infrastruktury przechowalniczej i najnowszej wiedzy merytorycznej co do technik i technologii uprawy (w tym szczególnie nawadniania), powodują, że polscy producenci borykają się z niską opłacalności produkcji. Dodatkowo problemem jest również brak wiedzy na temat zasad bioasekuracji i podstaw higieny produkcyjnej oraz niska świadomość co do mechanizmów rynkowych, w tym szczególnie nieufność do organizowania się w formy współpracy między producentami, które mogłyby umocnić ich pozycję w łańcuchu produkcji żywności.

Producenci nie posiadają też wiedzy na temat możliwości pozyskiwania funduszy na promocję, wdrażania systemów jakości, stosowania nawadniania oraz o innych unowocześnieniach związanych z produkcją, co dodatkowo ogranicza ich rozwój. W związku z powyższym konieczne jest podjęcie działań skierowanych do producentów ziemniaka, które pozwolą na restrukturyzację tej branży w Polsce i województwie świętokrzyskim. Jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu jest „Program dla polskiego ziemniaka”, który jest odpowiedzią na potrzeby branży producentów, przetwórców i dystrybutorów ziemniaka. Program ten stanowi kompleksową analizę najistotniejszych problemów dotykających branżę oraz określa działania służące ich rozwiązaniu (szczególnie ograniczenie bakteriozy pierścieniowej ziemniaka).

Właśnie ww. problemom poświęcone były dwie konferencje, które zrealizowane zostały w operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt.  "Nowoczesna i bezpieczna uprawa ziemniaka w województwie świętokrzyskim". Celem całej operacji, w tym dwóch konferencji, był transfer najnowszej wiedzy merytorycznej z zakresu upraw ziemniaków, w tym innowacyjnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych stosowanych w tej produkcji (w tym prezentacja dobrych przykładów w tym zakresie), a także umożliwienie nawiązania kontaktów między producentami ziemniaków z województwa świętokrzyskiego, dzięki czemu będą mogli podejmować wspólne inicjatywy dla lokalnego i krajowego rozwoju tej branży.

Pierwsza konferencja obyła się 14 czerwca 2022 roku w Śladkowie Małym k/Chmielnika, natomiast druga już w następnym dniu tj. 15 czerwca 2022 roku w Kazimierzy Wielkiej. Jako pierwszy swoje wystąpienie miał dr Wojciech Nowacki (IHAR o/Jadwisin), który przedstawił m.in. charakterystykę rynku ziemniaka w Polsce (dane, statystyka, kierunki uprawy, możliwości sprzedaży/zbytu, uwarunkowania lokalne), nowoczesne zasady uprawy ziemniaka (m.in. zmianowanie, nawożenie, nawadnianie), a także kwestie doboru odmian (lista zalecanych odmian) - szczególnie pod kątem zmian klimatu, stosowania kwalifikowanego materiału siewnego, jakości gleb, wrażliwości poszczególnych odmian na substancje aktywne, wpływu doboru odmian na jakość i wielkość plonu, ograniczenia występowania agrofagów kwarantannowych oraz odpowiedniego doboru zabiegów uprawowych. Kolejnymi wykładowcami byli dr inż. Piotr Pszczółkowski, pracownik Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej - przedstawił on zagadnienia związane z ochroną ziemniaków i nowoczesnymi technologiami w ich uprawie oraz dr Katarzyna Rębarz, z firmy Syngenta, która przedstawiła najgroźniejsze agrofagi kwarantannowe w uprawie ziemniaków (ze szczególnym uwzględnieniem Clavibacter sepedonicus, sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, a także Ralstonia solanacearum, Globodera, Synchytrium endobioticum), zagrożenia ze strony  nicieni, zasady higieniczno-sanitarne w produkcji ziemniaków, zasady monitoringu agrofagów, a także zasady ochrony plantacji ziemniaka zgodnie z zasadami integrowanej i ekologicznej ochrony roślin (w tym biologiczne metody ochrony, systemy wspomagania decyzji w ochronie ziemniaka z uwzględnieniem zarazy ziemniaka). Na zakończenie uczestnicy mogli również wysłuchać wykładu dotyczącego wspierania wdrażania innowacji w rolnictwie poprzez działania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) i działanie „Współpraca”, który przeprowadził Michał Kowalczyk, Koordynator SIR.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, z który również zapoznali się czestnicy konferencji - film powstał również w ramach jednej z operacji Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), a dotyczy on również problemów w produkcji ziemniaków. Film do obejrzenia poniżej.

Michał Kowalczyk
Koordynator SIR

Konferencja "Nowoczesna i bezpieczna uprawa ziemniaka w województwie świętokrzyskim", 14.06.2022 r., Śladków Mały (fot. M. Kowalczyk)

Konferencja "Nowoczesna i bezpieczna uprawa ziemniaka w województwie świętokrzyskim", 15.06.2022 r., Kazimierza Wielka (fot. M. Kowalczyk)

Film „Produkcja ziemniaków - problemy i rozwiązania” zrealizowany został w ramach operacji własnych Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Jego celem jest transfer najnowszej wiedzy merytorycznej z zakresu upraw ziemniak, a także lokalny i krajowy rozwoju tej branży poprzez zidentyfikowanie jej aktualnych problemów oraz zaprezentowanie możliwych działań zaradczych (m.in. poprzez wyeliminowanie nieprawidłowości rynkowych i fitosanitarnych - poprawna agrotechnika, nowoczesne technologie uprawy, bioasekuracja, Program dla Polskiego Ziemniaka) oraz zaprezentowanie możliwości wsparcia sprzedaży poprzez ich promocję oraz zrzeszanie się producentów.

udostępnij
do góry