Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Agroturystyka

Ziemia świętokrzyska ma wiele cennych walorów turystyczno-wypoczynkowych. Głównym magnesem przyciągającym turystów są Góry Świętokrzyskie z malowniczymi pasmami górskimi, o łagodnych zboczach, ciekawych punktach widokowych, z charakterystycznymi rumowiskami skalnymi - gołoborzami., które obok Sudetów należą do najstarszych w Polsce. Kolejny bardzo cenny przyrodniczo obszar to Ponidzie. Jego nazwa wywodzi się od położenia nad rzeką Nidą, która podobnie jak Dunaj czy Nil posiada własną deltę śródlądową - jedyne w swoim rodzaju królestwo ptaków i owadów. Ponidzie znane jest również z bogactwa wód mineralnych i leczniczych, gdzie znajduje się szereg ośrodków uzdrowiskowo - wypoczynkowych zlokalizowanych w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju.

Bardzo ciekawą, a zarazem jedną z najstarszych części Ziemi Świętokrzyskiej jest Sandomierszczyzna z Górami Pieprzowymi, objętymi ochroną w formie rezerwatu. Teren ten, posiada urozmaiconą rzeźbę z licznymi skarpami, charakterystycznymi wąwozami i rozcięciami erozyjnymi. Atutem przyciągającym gości do województwa świętokrzyskiego jest także kontakt z „czystą naturą”, bowiem obszary leśne zajmują ponad 20% powierzchni województwa. Istnieje 9 parków krajobrazowych, 65 rezerwatów przyrody (w tym rezerwat „Skałki Piekło” pod Niekłaniem - przedziwne formy skalne, niektóre przypominające olbrzymie grzyby, ambony, smoki) i 355 pomników przyrody, a wśród nich legendarny dąb „Bartek” w Zagnańsku. Najciekawszą atrakcją jest niewątpliwie Świętokrzyski Park Narodowy.

Z naszym województwem związane są także najstarsze tradycje przemysłowe Polski. W Sielpi Wielkiej k/ Końskich można zwiedzić Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego z najstarszym w Europie, żeliwnym kołem wodnym. Natomiast u podnóża Łysej Góry w Nowej Słupi corocznie odbywa się impreza plenerowa - festyn archeologiczny p.n. „Dymarki Świętokrzyskie”. Główną jego atrakcją jest wytop żelaza w piecach ziemnych zwanych dymarkami, metodą stosowaną przed dwoma tysiącami lat.

Region świętokrzyski bogaty jest w ludowe dziedzictwo z jego architekturą drewnianą, budownictwem sakralnym, zwyczajami i tradycjami. Przemieszczając się po terenach wiejskich można dostrzec jeszcze wiele ciekawych obrazków typowych dla tego regionu. Zachowały się bowiem elementy charakterystycznej architektury budownictwa i przyrody. Wolnostojące piwnice z kamienia, drewniane płoty, ogródki z drzewami owocowymi, malwami i słonecznikami, kamienne studnie, kapliczki przydrożne, także budownictwo drewniane z układem podwórza, wokół którego zlokalizowane są zwarte zabudowania gospodarcze z centralnie położonym budynkiem mieszkalnym, to tylko niektóre perły ginącej architektury wsi świętokrzyskiej. W regionie kultywowane są również dawne tradycje i zwyczaje ludowe, gwara i strój. Zachowały się też liczne obiekty dawnego rzemiosła, chronione w Muzeum Wsi Kieleckiej - Skansen w Tokarni.

Nowatorską inicjatywą w Regionie Świętokrzyskim wartą odwiedzenia jest „Park Jurajski” w Bałtowie, położony na rozwidleniu starorzecza rzeki Kamiennej na „Źródlanej Wyspie”. Zwiedzanie Parku to niezwykła przygoda i podróż w czasie poprzez okresy geologiczne naszej Ziemi. Można zobaczyć tu rekonstrukcje dinozaurów wykonane w ich naturalnych rozmiarach z największym drapieżnikiem wszechczasów - tyranozaurem. W chwili obecnej na terenie parku znajduje się około czterdzieści modeli dinozaurów.

Ważne miejsce na rynku turystycznym naszego regionu zajmują gospodarstwa agroturystyczne. Proponują zróżnicowaną ofertę usług dla turystów: m.in. wędkowanie, grzybobranie, przejażdżki, sporty konne, sporty wodne, uczestniczenie w pracach rolnych i sadowniczych oraz produkty pochodzące z własnych gospodarstw. Natomiast dla zainteresowanych niepowtarzalnym widokiem kwitnących jabłoni, smakoszy jabłek, brzoskwiń oraz innych owoców, zapraszamy do odwiedzenia gospodarstw zlokalizowanych na „Sandomierskim Szlaku Jabłkowym”, gdzie poza pobytem na malowniczej wsi sandomierskiej, można zwiedzić wiele ciekawych miejsc charakterystycznych dla tego regionu.

Zapraszamy do skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych opracowanej przez ŚODR Modliszewice.

do góry