Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/ Niepewny los mączek mięsno-kostnych oraz soi GMO w żywieniu zwierząt

Niepewny los mączek mięsno-kostnych oraz soi GMO w żywieniu zwierząt

2018-11-05

Cała branża drobiarska już od jakiegoś czasu oczekuje, że Komisja Europejska zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami lada dzień wyda zgodę na ponowne używanie mączek mięsno-kostnych w karmieniu drobiu. Niestety z powodu wykrycia po raz pierwszy od wielu lat potwierdzonych przypadków BSE w Szkocji, możemy spodziewać się wstrzymania dalszych prac nad wydaniem takiej zgody, a w najlepszym razie jej opóźnienia. Przypominamy, że zagrożenia związane z występowaniem w Europie BSE (choroba szalonych krów) i innych postaci przenośnych gąbczastych encefalopatii (TSE) były główną przyczyną wprowadzenia zakazu stosowania materiałów pochodzenia zwierzęcego w żywieniu bydła i innych zwierząt przeżuwających oraz ograniczenie ich stosowania w żywieniu zwierząt monogastrycznych.

Taki niekorzystny obrót spraw może spowodować, że cała kampania na rzecz zwiększenia wykorzystania rodzimego białka w paszach w Polsce może lec w gruzach. Wielu analityków sądzi bowiem, że zmniejszenie importu modyfikowanych genetycznie składników paszowych będzie możliwe wyłącznie z równoczesnym wprowadzeniem możliwości skarmiania ptaków mączkami pochodzenia zwierzęcego.

Inną sprawą jest, że w ministerstwie rolnictwa leży projekt ustawy odraczający wprowadzenie zakazu stosowania soi GMO w żywieniu zwierząt o kolejne lata. Zakaz wykorzystania pasz GMO był już dotychczas trzykrotnie przesuwany. Ostatecznie miał wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Teraz proponuje się jego ponowne odroczenie w czasie. To nie zmienia jednak faktu, że zakaz w końcu będzie musiał wejść w życie. Co będzie dalej, czas pokaże.

Rafał Sieroń

Źródła:

  • kipdip.org.pl
  • topagrar.pl

Fot.: J.Lastras / wikipedia.org

udostępnij
do góry