Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł

2022-02-02

światowy dzień mokradeł

„Działania na mokradłach dla ludzi i przyrody” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł, który obchodzony jest 2 lutego. Co roku zwraca ono naszą uwagę na znaczenie mokradeł i na ich problemy.

Inspiracją do ustanowienia święta było podpisanie 2 lutego 1971 roku w irańskim mieście Ramsar „Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych”, zwanej Konwencją RAMSAR. Pierwszy raz Światowy Dzień Mokradeł był obchodzony w 1997 r. W Polsce za wdrożenie Konwencji odpowiada Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Każdego roku obchodom tego święta towarzyszy inne hasło, np. „Zdrowe bagna - zdrowi ludzie” (2008), „Ochrona mokradeł szansą dla klimatu” (2010), „Lasy dla wód i mokradeł” (2011), „Mokradła a rolnictwo: partnerstwo dla wzrostu” (2014), „Mokradła a nasza przyszłość” (2015). Tegoroczne hasło podkreśla znaczenie działań mających na celu ochronę i zrównoważone użytkowanie terenów podmokłych dla zapewnienia dobrobytu ludzi i dobrego stanu środowiska.

Mokradła to wyjątkowe obszary podmokłe: torfowiska, olsy, fragmenty starorzeczy i terenów zalewowych, to siedliska i ostoje wielu cennych gatunków roślin i zwierząt o wysokiej bioróżnorodności. To również ogromny i co warto podkreślić naturalny rezerwuar wody co jest niezwykle istotne z punktu widzenia walki ze zmianami klimatu, powodziami i suszą Tereny podmokłe nie tylko magazynują, ale również oczyszczają wodę, a robią to dwa razy skuteczniej niż lasy. Tylko 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a niespełna 1% to dostępna woda pitna.

Zwiększa się zużycie wody, głównie w celu produkcji żywności, artykułów przemysłowych i energii. Niestety, z roku na rok zwiększa się również ilość obszarów, na których pojawiają się deficyty i utrudnienia w dostępie do wody. W Polsce odczuwane są coraz większe problemy związane z niedoborami wody w produkcji rolniczej, szczególnie centralna Polska, ze względu na układ sieci rzecznej i brak naturalnych zbiorników wodnych już teraz zmaga się z okresowymi niedoborami wody. W Polsce głównie wody opadowe zasilają glebę w wilgoć niezbędną do wegetacji roślin. W naszym kraju od lat powtarza się scenariusz: wiosenne ulewy powodują podtopienia, a po kilku tygodniach susze pustoszą uprawy. Skarb, jakim jest woda opadowa, spływa do morza. Aż 38% łącznej powierzchni użytków rolnych: łąk, pastwisk i terenów leśnych w Polsce jest ekstremalnie i bardzo zagrożonych występowaniem suszy rolniczej. Blisko 30% powierzchni obszarów dorzeczy Polski jest zagrożona występowaniem suszy hydrologicznej.

Tegoroczne hasło „Działania na mokradłach dla ludzi i przyrody” podkreśla znaczenie działań mających na celu ochronę i zrównoważone użytkowanie terenów podmokłych dla zapewnienia dobrobytu ludzi i dobrego stanu środowiska. Zachęca do racjonalnego zarządzania terenami podmokłymi i korzystania z nich w sposób zrównoważony, a także przywracania utraconych i zdegradowanych terenów podmokłych w celu zwiększenia bioróżnorodności.

Anna Pilarska

Źródło:

  • https://www.gov.pl/web/infrastruktura/swiatowy-dzien-mokradel-2022
  • https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-mokradel
  • https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-mokradel/
udostępnij
do góry