Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/29. Spotkania Sadownicze w Sandomierzu - relacja

29. Spotkania Sadownicze w Sandomierzu - relacja

2020-01-31

Spotkania Sadownicze, które odbywają się w Sandomierzu już od 29 lat są dobrą okazją do tego, aby z perspektywy polskiego i sandomierskiego sadownictwa ocenić jakie zmiany dokonały się w tym czasie. Tegoroczne Spotkania Sadownicze, pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, odbyły się 29 i 30 stycznia.

Marek Kawalec otwiera 29. Spotkanie Sadownicze

Wzorem lat poprzednich na Spotkania przyjechali sadownicy z całej Polski. W trakcie dwóch dni goście mogli odwiedzić liczne stoiska z branży sadowniczej i doradczej, zobaczyć maszyny służące do produkcji sadowniczej, ale przede wszystkim uczestniczyć w bardzo ciekawych blokach wykładowych. Podczas targów nie mogło również zabraknąć stoiska sandomierskiego oddziału ŚODR Modliszewice, na którym zainteresowani oprócz pytań dotyczących spraw związanych z produkcją ogrodniczą korzystali z przygotowanych czasopism i ulotek branżowych, opracowanych m.in. przez specjalistów z Działu Ogrodnictwa.

Dwa bloki wykładowe w pierwszym dniu konferencji (29 stycznia) dotyczyły ekonomii i agrotechniki.

Jako pierwszy, poza przewidzianym programem, wystąpił Marian Borek - zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawił prezentację o „Instrumentach wsparcia rynku owoców i warzyw”. Po wystąpieniu zaprosił wszystkich sadowników do dyskusji i przekazania przez nich ewentualnych sugestii. Wizyta Mariana Borka była okazją do poznania podejścia ministerstwa do zagadnień związanych z branżą sadownictwa.

Marian Borek

Jako kolejny mówca w bloku ekonomicznym wystąpił Adam Paradowski. Temat prezentacji dotyczył rynku i zapasów jabłek w Polsce i Europie. W podsumowaniu prelegent zaznaczył, że oprócz niskich cen za jabłka, w dalszym ciągu nieuregulowana zostaje kwestia dostaw owoców i współpracy z dostawcami. Brak jest również szans na powrót w roku 2020 polskich jabłek na rynek Federacji Rosyjskiej, z jednoczesną rosnącą produkcją tego surowca na Wschodzie.

Adam Paradowski

W drugim dniu konferencji pierwszy blok był poświęcony sprawom prawno-finansowym, a drugi dotyczył czereśni. Temat nowych odmian pochodzących z czeskiej hodowli i możliwości przeniesienia ich do polskich sadów poruszył Pavol Suran. Zapylenie czereśni i problemy związane z zawiązywaniem owoców omówiła Monika Bieniarz. Bardzo ciekawe zagadnienie dotyczące podobieństwa i różnic w zaleceniach nt. cięcia czereśni, szczegółowo przedstawiła Anita Łukawska.

 

 

Tekst i zdjęcia
Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry