Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/A może olej? Przetwórstwo rzepaku przykładem dywersyfikacji źródeł dochodu rolnika

A może olej? Przetwórstwo rzepaku przykładem dywersyfikacji źródeł dochodu rolnika

2023-04-28

OLej rzepakowy

W obecnych czasach zawód rolnika nie ogranicza się jedynie do uprawy roli, czy też hodowli zwierząt. Można śmiało powiedzieć, że prowadzenie gospodarstwa rolnego to tak naprawdę prowadzenie małej firmy. W zależności od zaangażowania i kreatywności rolnika gospodarstwo można rozwijać w nowych i ciekawych kierunkach lub też wykorzystać je do pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu.

Przykładem tego są rolnicy prowadzący rolniczy handel detaliczny (RHD) polegający na przetwórstwie surowców wytwarzanych we własnym gospodarstwie rolnym na produkty spożywcze lub też zakładający działalność całkowicie niezwiązaną z rolnictwem.  Jednym z takich osób jest Robert Jamrocha - rolnik z powiatu jędrzejowskiego, zamieszkały w miejscowości Brzeście, gmina Wodzisław. Pan Robert prowadzi rolniczy handel detaliczny od maja 2022 roku. W swoim gospodarstwie rolnym zajmuje się uprawą zbóż, rzepaku oraz hodowlą trzody chlewnej. Rzepak, który produkuje, przetwarza na olej. Posiada specjalną maszynę do przetwórstwa rzepaku, tzw. prasę do oleju. Proces produkcji oleju rzepakowego odbywa się w przekształconym przez rolnika budynku. Pan Robert zakładając RHD nie skorzystał z żadnych dofinansowań, wszystkie koszty pokrył z własnych środków. Cały czas rozwija swoją działalność i liczy na pozyskanie większej liczby klientów. W przyszłości planuje skorzystać z dofinansowania dla rolników, np. na założenie działalności pozarolniczej i dalszy rozwój swojej działalności w nowych kierunkach.

Pan Robert jest dobrym przykładem tego, iż prowadząc gospodarstwo rolne można też szukać innych alternatywnych źródeł dochodu. Istnieją dofinansowania dla rolników mające na celu ułatwienie im startu, np. w prowadzeniu rolniczego handlu detalicznego lub działalności pozarolniczej. Są to programy: „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich” oraz „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Jeśli chodzi o dofinansowanie na założenie działalności pozarolniczej - pieniądze trzeba przeznaczyć na zakup maszyn, sprzętów, urządzeń i wyposażenia potrzebnych do prowadzenia danego rodzaju działalności. Z kolei w przypadku dofinansowania na RHD pieniądze przeznaczyć należy m. in. na zakup sprzętu niezbędnego do przetwórstwa surowców pozyskiwanych z własnego gospodarstwa lub modernizację budynku, w którym będzie odbywał się proces przetwórstwa.

W nowej perspektywie finansowej PS WPR 2023-2027 dofinansowania te będą obowiązywały według nowych rozporządzeń. Dlatego też osoby zainteresowane skorzystaniem z takich dofinansowań zachęcamy do śledzenia strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu pozyskania informacji na temat warunków ubiegania się o wsparcie finansowe. Zachęcamy także do kontaktu z naszymi doradcami i śledzenia aktualności na sodr.pl

Magdalena Tkacz

udostępnij
do góry