Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/A może uprawa w systemie rolnictwa ekologicznego?

A może uprawa w systemie rolnictwa ekologicznego?

2021-08-26

uprawa ekologiczna ogórka

W ostatnim okresie mamy do czynienia z galopującymi cenami środków produkcji: nawozów, środków ochrony roślin, paliwa i maszyn rolniczych, które w stosunku do roku ubiegłego wzrosły o ponad 35% i nadal rosną. Rosną też ceny produktów rolniczych, ale nie dla wszystkich rolników.

Obecne ceny zbóż są najwyższe od ośmiu-dziewięciu lat, co jest spowodowane trudnym bilansem światowym zbóż. Popyt na świecie zwiększa się co roku, a  jest to wynik wzrostu zapotrzebowania zbóż na żywność dla ludzi, ale także zboża do produkcji różnego rodzaju pasz dla zwierząt. Z kolei podaż zbóż z powodu anomalii klimatycznych i pogodowych w  wielu regionach świata nie nadąża za popytem. Obecnie za  pszenicę paszową można otrzymać  od 750 do 900 zł/t, za pszenicę konsumpcyjną - od 810 do 1100 zł/t, a za żyto - od 500 do 810 zł/t.

Zdecydowanie w lepszej sytuacji są gospodarstwa większe, o intensywnej produkcji i ugruntowanej pozycji na rynku. Uzyskują one wyższe ceny za swoje produkty przy niższych nakładach na jednostkę produkcji. Pomimo niższej opłacalności produkcji,  przy dużej skali produkcji uzyskują one znaczne dochody, gwarantujące utrzymanie i rozwój produkcji.

Gospodarstwa małe i średnie, które na ogół wchodzą na rynek z pomocą pośredników, sprzedają swoje produkty dużo poniżej aktualnych cen rynkowych, a za środki produkcji: nawozy, paliwo i środki ochrony płacą na ogół więcej w stosunku do dużych gospodarstw.

W tej sytuacji wielu rolników zastanawia się głęboko nad dalszą produkcją: prowadzić- nie prowadzić, może uprawiać ekstensywnie przy najmniejszych nakładach materiałowych i sprzętowych, a może prowadzić  produkcję w systemie rolnictwa ekologicznego?

W 2021 roku wzrosły dotacje do produkcji roślin rolniczych w systemie rolnictwa ekologicznego - w tym zbóż - do wysokości:

  • uprawy rolnicze w okresie konwersji - 1475zł/ ha,
  • uprawy rolnicze po okresie konwersji - 1190 zł/ha.

W porównaniu do upraw konwencjonalnych, prowadzonych ze stosunkowo niskim nawożeniem mineralnym i niskim zużyciem środków ochrony roślin, plony w gospodarstwach ekologicznych są niewiele niższe, a łatwiej jest sprzedać swoje produkty.

W tej sytuacji dotacja do produkcji ekologicznej znacznie poprawia opłacalność produkcji i daje gwarancję opłacalności na przyszłość.

Marian Szałda

udostępnij
do góry