Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w woj. świętokrzyskim

Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w woj. świętokrzyskim

2020-10-01

Ciężko przewidzieć pogodę w bieżącym roku. Po żniwach słoneczna pogoda utrzymywała się przez dłuższy czas, praktycznie do końca sierpnia. Mieliśmy wtedy do czynienia z wysokimi temperaturami i znów wszyscy wypatrywali niecierpliwie deszczu. Ten przyszedł pod koniec sierpnia wraz z ochłodzeniem. Wrzesień znów postraszył możliwością występowania suszy, ale w ostatnim jego tygodniu zaczęło padać i pada do dziś. Na szczęście są to tak pożądane długotrwałe deszcze o niewielkim natężeniu, gdzie woda wsiąka w glebę, a nie spływa od razu do cieków wodnych.

Średnia temperatura (na podstawie danych pochodzących ze stacji meteorologicznej Kielce-Suków) we wrześniu wyniosła 15°C, co było wartością wysoką i odbiegającą od średnich wieloletnich. Ilość wody, która spadła we wrześniu jest niewielka - spadło zaledwie 36,2 mm. Podobnie było w sierpniu, gdy spadło tylko 53,8 mm wody. Jak na tę porę roku są to wartości bardzo niskie.

Jeśli spojrzymy na stan uwilgotnienia gleby w województwie, to zauważymy poprawiające się od zeszłego tygodnia warunki w warstwie od 0 do 7 cm. W ubiegłym tygodniu procent uwilgotnienia był dość niski.

Stan uwilgotnienia gleby w warstwie gleby od 0-7 cm

23.09.2020 28.09.2020 30.09.2020

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 0-7 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Poprawił się też stan uwilgotnienia w kraju, choć można zauważyć wyraźny podział na pas południowej Polski z prawie 100% wilgotnością i pozostałą część kraju z wilgotnością w okolicy 50% (dane z 30.09). W województwie świętokrzyskim dane dotyczące uwilgotnienia gleby wskazują, że sytuacja na głębokości od 0 do 7 cm jest dobra. Jednak niewielka ilość deszczu nie wpływa znacząco na głębsze warstwy gleby, gdzie wody jest nadal mało. W województwie jest to poziom od 35% do 65% uwilgotnienia na głębokości od 28 do 100 cm. Oznacza to tyle, że wody starcza na bieżące zapotrzebowanie roślin. Jednak kilka cieplejszych dni bez opadów znów może spowodować dość znaczne przesuszenie gleby i spadek jej wilgotności.

 

Wskaźnik wilgotności gleby - warstwa 28-100 cm (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Prognozy przewidują, że deszcze będą się nadal pojawiać. Na obszarze województwa świętokrzyskiego prognozowane są opady w ilości około 22 mm w ciągu następnych dziesięciu dni. I każdy z pewnością powie, że deszcz jest bardzo ważny. Ale zbiega się obecnie z pracami polowymi i siewem ozimin.

Źródło: windy.com

 

Jarosław Nowak

Źródło:

  • meteomodel.pl/aktualne-dane-pomiarowe/
  • agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat
  • www.windy.com

 

udostępnij
do góry