Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Aktualne zalecenia sadownicze [13 czerwca]

Aktualne zalecenia sadownicze [13 czerwca]

2024-06-13

Rozpoczęliśmy okres letni w naszych sadach. Ten sezon jest bardzo intensywny pod względem zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Niezależnie od intensywności prowadzenia sadów, w tym sezonie wegetacyjnym występują mszyce różnego rodzaju.

W sadach jabłoniowych duże zagrożenie stanowią mszyce, które w tym roku występują w dużym nasileniu. Najprawdopodobniej jest to spowodowane ograniczoną ilością owoców oraz silnym przyrostem masy zielonych drzew. Drugim szkodnikiem o dużej szkodliwości są zwójki liściowe oraz gąsienice zjadające liście. W celu ochrony sadów możemy zastosować preparaty, takie jak Mospilan 20 SP, Kobe 20 SP czy Apis 200 SE. Środki te również ograniczą inne szkodniki, np. bawełnicę korówkę, toczyka gruszowiaczka czy owocnicę jabłoniową. Ze strony chorób zagrożeniem jest parch jabłoni, chociaż wysiew zarodników workowych się zakończył, to pozostają nam infekcje wtórne, dla których są dobre warunki do rozwoju. Drugim obecnie zagrożeniem w naszych sadach staje się mączniak jabłoni, któremu sprzyja aura. Do ochrony jabłoni możemy użyć preparatów, takich jak Kadi 72,5WG, Domark 100EC czy Talius Sad. W sadach, gdzie spodziewamy się plonów, prowadzimy dokarmianie roślin i owoców wapniem.

W uprawie grusz szczególną uwagę zwracamy na walkę z miodówką gruszową, gdyż występuje ona w większym nasileniu w stosunku do lat poprzednich. Modele chorobowe również w tym roku dla zarazy ogniowej wskazują cały czas wysoką zdolność do infekcji. Do ochrony mogą posłużyć takie preparaty, jak Luna Care 71,6 WG czy Plantivax. Natomiast miodówki ograniczymy, stosując preparaty, takie jak Delegate, Deca 2,5 EC czy Abamax 018EC.

W sadach czereśniowych oraz wiśniowych jest wiele pracy związanej z ochroną naszych drzew przeciwko mszycom, oraz nasionnicom trześniówki, które występują w większym nasileniu w porównaniu do lat poprzednich. W celu ich ograniczenia możemy zastosować preparaty, takie jak Decis Mega 50EW, Los Ovados 200 SE czy Aceptir 200 SE. Choroby zagrażające naszym sadom pestkowym to drobna plamistość liści i gorzka zgnilizna, które zwalczymy, stosując środki, np. Rebaate 80WG, Valor 250 EC czy Syllit 65 WP.

Aby zastosować inne preparaty ochrony roślin z podanych grup chemicznych, warto zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry