Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Aktualne zalecenia sadownicze (4 maja)

Aktualne zalecenia sadownicze (4 maja)

2022-05-04

Za oknami nareszcie mamy wiosnę z wyższymi temperaturami. W sandomierskich sadach rozpoczął się okres kwitnienia. Jest to bardzo ważny czas, w którym kształtuje się wielkość owocowania i jakość owoców. Warunki atmosferyczne oraz większa wilgotność w glebie spowodowały przyspieszenie tempa wegetacji w sadach.

W sadach jabłoniowych mamy w większości odmian fazę różowego pąka lub początek kwitnienia. 4 maja po raz kolejny przeprowadziliśmy analizę mikroskopową otoczni parcha jabłoni. Wyniki potwierdzają, że weszliśmy w fazę bardzo dużych wysiewów zarodników - 70% wyizolowanych otoczni jest dojrzała. Z tej puli około 30% jest zdolnych do wysiewu zarodników. Dlatego bardzo uczulamy na przeprowadzanie systematycznych zabiegów zapobiegawczych. Dobrym rozwiązaniem przy takim szybkim przyroście tkanki zielonej są zabiegi preparatami zawierającymi ditianon (np. Delan 700 WG, Metised 700 WG). Możemy dodać preparat zawierający difenokonazol (np. Difo 250 EC, Cros 250 EC, Argus 250 EC), w celu zabezpieczenia przed mączniakiem. Dodatkowo przy okazji zabiegu zabezpieczającego możemy wzmocnić rośliny nawożeniem dolistnym. Faza różowego pąka to również ważny okres ochrony przed szkodnikami. W związku z tym prowadzimy szczegółową lustrację pod względem występowania mszyc, zwójkówek. Do zwalczania możemy zastosować środki takie jak np. Teppeki 50 WG, Decis Mega 5 0EW, Mospilan 20 SP.

W sadach gruszowych mamy fazę kwitnienia, drzewa pięknie kwitną. W razie potrzeby stosujemy ochronę przeciw zarazie ogniowej środkami np. Luna Care 71,6 WG, Plantivax. Preparatami zawierającymi kaptan (np. Biszop 80 WG, Merpan 80 WDG) na parcha gruszy. W walce z mączniakiem możemy zastosować np. Talius Sad, Kendo 50 EW,Tonki 50EW, Nimrod 250 EC.

W sadach śliwowych mamy pełnię kwitnienia. W tym okresie ograniczamy ochronę do niezbędnego minimum, aby ochronić owady zapylające. W razie potrzeby wykonujemy ochronę przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych preparatami np. Airone SC, Badge WG, Prolectus 50 WG.

W uprawie czereśni również mamy okres kwitnienia. Chronimy kwatery zapobiegawczo przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych i drobną plamistością - środkami takimi jak np. Switch 62.5 WG, Signum 33 WG, Syllit 544 SC. Podobna sytuacja jest w uprawie wiśni. Zarówno w odmianach wczesnych, jak i późniejszych mamy okres kwitnienia, więc uprawy wiśni chronimy w podobny sposób.

W sadach morelowych i brzoskwiniowych mamy okres po kwitnieniu. W tym czasie ochrona przed chorobami to np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych, preparaty siarkowe na mączniaka prawdziwego. W ochronie przeciw szkodnikom prowadzimy lustrację przeciw zwójkom, mszycom i przędziorkom.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zapraszamy do udziału w konferencji sadowniczej

Plakat konferencji sadowniczej

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej konferencji zorganizowanej przez nasz Ośrodek, która odbędzie się w czwartek, 5 maja 2022 roku. Będzie ona dotyczyła bieżących zaleceń w ochronie jabłek i gruszek. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisywanie się poprzez przesłanie karty zgłoszeniowej znajdującej się na naszej stronie. Link do karty zgłoszeniowej: https://www.sodr.pl/main/aktualnosci/Zapraszamy-producentow-jablek-i-gruszek-na-druga-z-cykly-bezplatna-konferencje-pt.-Innowacyjne-rozwiazania-w-produkcji-jablek-i-gruszek/idn:2353.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry