Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Badania agrochemiczne gleb jedną z podstawowych zasad zrównoważonego nawożenia

Badania agrochemiczne gleb jedną z podstawowych zasad zrównoważonego nawożenia

2022-08-01

Badania gleby

Badania podstawowych właściwości gleb: odczynu, zawartości makro- i mikroelementów, próchnicy glebowej - to jeden z najważniejszych elementów zrównoważonego nawożenia.

Rolnictwo zrównoważone to efektywna produkcja wysokiej jakości, bezpiecznej żywności w sposób dbający o zasoby (gleba, woda, powietrze) i zapewniający dochody rolnikom oraz ochronę dobrostanu zwierząt i bioróżnorodności.

Podstawowym celem nawożenia w rolnictwie zrównoważonym jest pokrycie potrzeb pokarmowych roślin na poziomie umożliwiającym uzyskanie opłacalnych i wysokiej jakości plonów oraz zredukowanie zagrożeń dla człowieka i środowiska naturalnego.

Korzyści z badania gleby

Wykonanie analizy gleby i znajomość wyników pozwalają na:

  1. Określenie poziomu zakwaszenia gleby (pH), regulację odczynu gleby. Tylko optymalny odczyn dla danej grupy roślin pozwala na uzyskanie wysokich plonów. Właściwy odczyn gleby podnosi efektywność stosowanych nawozów mineralnych.
  2. Prawidłowe określenie potrzeb nawozowych. Znając potrzeby pokarmowe roślin i zasobność gleb w podstawowe makroelementy (fosfor, potas, magnez) możemy ustalić prawidłową dawkę nawozów.
  3. Odpowiedni rodzaj nawozu i jego dokładna dawka pozwalają na duże oszczędności kosztów w gospodarstwach o większych powierzchniach upraw.
  4. Znając zasobność gleb w mikroelementy możemy w przypadku ich niedoboru dokonać korekty nawożenia poprzez wybór odpowiedniego nawozu. Na przykład - w nawożeniu rzepaku ozimego zastosować nawozy z zawartością boru.
  5. Określenie zawartości próchnicy w glebie informuje nas o stanie gleby - czy następuje wzrost zawartości i poprawa żyzności, czy też jest spadek i degradacja gleby.
  6. Odpowiednia dawka nawozów wpływa na poprawę jakości produkowanych płodów rolnych i zmniejszenie zagrożenia dla środowiska. Nadmiar fosforu w glebach powoduje eutrofizację wód.
  7. Znajomość zasobności gleb w podstawowe makro- i mikroskładniki pozwala na zastosowanie technik rolnictwa precyzyjnego, wykorzystanie komputerowych programów nawozowych.
  8. Znajomość zawartości podstawowych składników pokarmowych pozwala wykonać plan nawozowy.
  9. Wykonanie badań zakwaszenia gleb i posiadanie odpowiednich zaleceń pozwala na uzyskanie dopłat do wapnowania.

Okres pożniwny przed zasiewami roślin ozimych jest najlepszym terminem wykonania badan gleb Badania, analizy gleb powinniśmy wykonywać co 4 lata.

Gdzie wykonać badania gleby?

W województwie świętokrzyskim badania gleb wykonują:

  • Laboratorium ŚODR w Modliszewicach oddział w Sandomierzu
    Sandomierz ul. Mokoszyńska 3
    tel. 15 833 31 00
  • Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Kielcach
    Kielce, ul. Wapiennikowa 21
    tel. 41 361 02 25

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry