Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Bez możliwości zawieszenia kontroli na miejscu

Bez możliwości zawieszenia kontroli na miejscu

2020-11-23

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 12 listopada br. wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zawieszenie przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach rolnych do końca 2020 r.

Uzasadniał to tym, iż z powodu istniejącego zagrożenia ze strony COVID-19 i na skutek wprowadzonych obostrzeń urzędy i agencje państwowe zamknęły swoje biura dla petentów, w tym i biura powiatowe ARiMR. Jednak nadal prowadzone są czynności kontrolne w gospodarstwach rolnych, co może prowadzić do realnego zagrożenia w obecnej sytuacji epidemiologicznej. W związku z tym wg. KRIR niezrozumiała jest sytuacja, w której z jednej strony zamyka się urzędy, z drugiej strony zaś dopuszcza się wizyty kontrolerów w gospodarstwach.

Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na ww. wniosek stwierdziło, że jednak nie ma możliwości wstrzymania kontroli na miejscu gdyż w świetle obowiązujących przepisów stanowiłoby to naruszenie prawa i mogłoby mieć negatywny wpływ na otrzymywane przez beneficjentów płatności.

Zgodnie z art. 9 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2020/532 w związku ze środkami wprowadzonymi w celu walki z pandemią COVID-19, państwa członkowskie mają możliwość zmniejszenia poziomu kontroli na miejscu wymogów zasady wzajemnej zgodności z 1% do 0,5% w odniesieniu do wniosków składanych w 2020 r. Jednakże, zmniejszenie to nie dotyczy poziomów kontroli wynikających z innych przepisów sektorowych (np. w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt).

Zmniejszenie poziomu kontroli zasady wzajemnej zgodności w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt byłoby możliwe jedynie w przypadku zmniejszenia poziomu kontroli urzędowych w tym zakresie.

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej z dnia 19 maja 2020 roku minimalne poziomy kontroli ustanowione w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1505/2006 zmienionym rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1033/2010 dla owiec i kóz oraz w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1082/2003 w brzmieniu zmienionym przez Komisję rozporządzeniem (WE) nr 1034/2010 oraz w rozporządzeniu (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady w brzmieniu zmienionym rozporządzeniem (UE) nr 653/2014 w odniesieniu do bydła nie będą podlegały zmianie w 2020 roku.

Ministerstwo informuje również, że każde państwo członkowskie może wybrać termin przeprowadzenia kontroli w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt obejmujących minimalny odsetek gospodarstw i/lub zwierząt, biorąc pod uwagę uwarunkowania związane
z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Co do zasady jednak poziom ich wykonania nie może zostać zmniejszony poniżej norm przewidzianych w obowiązujących regulacjach prawnych i musi być zrealizowany w ciągu roku kalendarzowego.

Jarosław Nowak

Źródło:

  • www.krir.pl
  • www.farmer.pl
  • www.ppr.pl
udostępnij
do góry