Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Chwasty w uprawach (cz. II)

Chwasty w uprawach (cz. II)

2020-06-04

W tej części artykułu poświęconego chwastom w uprawach roślin użytkowych, przedstawiam kolejną partię roślin z grupy chwastów segetalnych. Przypomnę, że jest to podział chwastów ze względu na miejsce występowania.

Artykuł zawiera zdjęcia autorskie, oraz zdjęcia, które zamieściłam dzięki uprzejmości i za zgodą prof. dr hab. inż. Teresy Dąbkowskiej z Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, Katedry Agroekologii i Produkcji Roślinnej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Opisywane chwasty mogą występować w uprawach sadowniczych jak i warzywniczych, a także rolniczych. Do nich należą chwasty: bluszczyk kurdybanek, dymnica pospolita, gorczyca polna, komosa biała.

Bluszczyk kurdybanek

Zwany także bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem. Roślina należy do rodziny jasnotowatych. Występuje na terenie całej Europy. Na terenie Polski jest bardzo pospolity. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Dobrze rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, a szczególnie w azot.

Bluszczyk kurdybanek (fot. T. Dąbkowska)

Bluszczyk kurdybanek (fot. T. Dąbkowska)

Dymnica pospolita

Należy do rodziny makowatych. Występuje w stanie dzikim na terenie całej Europy. W Polsce gatunek powszechny. Roślina jednoroczna, kwitnie od kwietnia do października. Nasiona kiełkują przez cały okres wegetacji, przez co jest uciążliwym chwastem. Dobrze rośnie na glebach, gliniastych, piaszczystych, suchych. Jest rośliną wskaźnikową gleb zasadowych.

Dymnica pospolita - kwiatostan (fot. T. Dąbkowska)

Dymnica pospolita - kwiatostan (fot. T. Dąbkowska)

Dymnica pospolita (fot. M. Miłek)

Dymnica pospolita (fot. M. Miłek)

Gorczyca polna

Należy do rodziny kapustowych. Inna jej nazwa to gorczyca świrzepa, ognicha. Roślina o bardzo szerokim zasięgu występowania geograficznego. W Polsce bardzo rozpowszechniona. Roślina jednoroczna. Dobrze rośnie na stanowiskach żyznych, gliniastych. Jest rośliną wskaźnikową - rośnie dobrze na glebach zasobnych w wapń.

Gorczyca polna - liście (fot. T. Dąbkowska)

Gorczyca polna - liście (fot. T. Dąbkowska)

Komosa biała

Należy do rodziny komosowatych. Występuje powszechnie na obszarze całej Europy w tym Polski. Wysokość roślin zależy od siedliska, w którym rośnie. Roślina jednoroczna kwitnie od kwietnia do października. Komosa dobrze rośnie na glebach zasobnych w azot. Najczęściej występuje w uprawach roślin rolniczych.

Komosa biała (fot. T. Dąbkowska)

Komosa biała (fot. T. Dąbkowska)

Małgorzata Miłek
źródło: Atlas chwastów, wyd. PWR sp. z o.o.

udostępnij
do góry