Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Czy KGW to współczesne aktywistki?

Czy KGW to współczesne aktywistki?

2021-02-01

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

KGW to forma działalności kobiet niezbyt popularna w innych krajach europejskich. Panie od wielu lat tworzą niezależną organizację, wpisując się w kartę aktywizacji kobiet na obszarach wiejskich i silnie integrując lokalną społeczność. Wpływają w ten sposób na wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich.

Członkinie oprócz własnej pracy w gospodarstwie lub zatrudnienia i obowiązków domowych są w stanie poświęcić czas na spotkania i w rezultacie wspólne działanie. Organizują wyjazdy, mające na celu wzbogacenie w wiedzę i zdobycie doświadczenia, próby śpiewu, warsztaty krawieckie, kulinarne, przygotowują regionalne potrawy, wykonują prace rękodzielnicze, kultywują dawne tradycje Pomagają również potrzebującym lub spotykają się, aby aktywnie uprawiać sport.

W obecnej sytuacji pandemicznej wiele kół szyje maseczki i w ten sposób wspiera lokalnie mieszkańców przed niebezpiecznym wirusem. Działalność, jaką prowadzą te organizacje powoduje, że osoby z otoczenia obserwują ich niezwykłe poświęcenie dla społeczeństwa, inspirują się i pobudzają do działania, np. założenia działalności przetwórczej w ramach RHD, założenia działalności gospodarczej, działalności charytatywnej, czy też innych form aktywności. Wiele z kół specjalizuje się w konkretnej dziedzinie, często związanej z tradycją kultywowaną w danym regionie, np. w robieniu kiszonek, wyśmienitych dań mięsnych albo napojów. Niektóre z nich założyły zespoły, nagrywają płyty, a nawet teledyski.

Nieodzownym elementem działalności kół jest promocja. Panie promują swoją działalność przede wszystkim na występach, konkursach, wystawach, jarmarkach, kiermaszach, podczas świąt, uroczystości lokalnych tj. dożynki i na innych imprezach organizowanych przez różne instytucje na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Obecnie wiele z KGW udziela wywiadów na temat osiągnięć do gazet, radia lub telewizji. „Działaczki” są też dostępne na Facebooku i YouTubie, gdzie zamieszczają informacje, zdjęcia i filmy z prowadzonych form działalności i lokalnych wydarzeń.

Marta Borek

udostępnij
do góry