Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Czy zastosowanie potasu jesienią jest opłacalne?

Czy zastosowanie potasu jesienią jest opłacalne?

2018-11-15

Z przeprowadzonych badań wynika, że potas odpowiada za gospodarkę wodną w roślinach także w czasie wiosennej wegetacji. Na jesieni rośliny ozime posiadają dużą ilość potasu oraz są bardziej mrozoodporne. Jony potasu umieszczone w komórkach roślinnych podwyższają ciśnienie oraz gęstość soku komórkowego, który działa jako substancja przeciwko zamarzaniu.

Potas w polskich warunkach dla większości roślin uprawnych jest czynnikiem krytycznym. Jest on roślinie niezbędny od początku wegetacji. Decyduje o szybkości wzrostu części wegetatywnych roślin. Jego niedobór skutkuje spadkiem plonu, ponieważ w roślinie odkłada się zbyt mała ilość białka. Odpowiednia ilość potasu wpływa również na zwiększenie odporności roślin na choroby. Zapotrzebowania na zastosowanie potasu różni się w zależności od danej uprawy. Dla zbóż jest to zakres między 19 a 25 kg tlenku potasu na tonę ziarna przy odpowiedniej masie słomy, natomiast dla buraków cukrowych wynosi około 360 kg tlenku potasu dla plonu 60 t korzeni z hektara.

Bywają również przypadki, w których niedobór potasu w glebie jest na tyle duży, że roślina nie może przekształcić zastosowanego azotu w plon. Otrzymany plon jest nie tylko mniejszy od tego, który uzyskaliśmy wcześniej, ale również słabej jakości. Należy pamiętać, że im lżejsza gleba, tym zawartość potasu jest niższa. Małe ilości potasu zawierają się w glebach torfowych, natomiast w glebach ciężkich znajdują się duże ilości potasu, które występują w nieprzyswajalnych formach dla roślin. Stanowisko przygotowane pod uprawę powinno być zaopatrzone w odpowiednią ilość składników pokarmowych oraz potas, który jest łatwo przyswajalny.

Jakub Lipnicki

Źródło:

  • blending.pl
  • agropolska.pl
  • topagrar.pl
udostępnij
do góry