Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Do 31 marca koła gospodyń wiejskich powinny złożyć CIT-8 i CIT-8/0

Do 31 marca koła gospodyń wiejskich powinny złożyć CIT-8 i CIT-8/0

2020-03-06

Koła gospodyń wiejskich, które rozpoczęły działalność po 28 listopada 2018 r. mają obowiązek złożyć pierwsze zeznania podatkowe na druku CIT-8 z załącznikiem CIT-8/O i zapłacić należny podatek dochodowy w terminie do 31 marca 2020 r. Informacja ta została podana przez Ministerstwo Finansów.

Ważny dla członkiń kół jest fakt, że powstałe po 28 listopada 2018 r. KGW mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego przewidzianego w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Tak więc, pierwszy rok podatkowy takiego podmiotu może zakończyć się 31 grudnia 2019 r., a co za tym idzie, termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8 i CIT-8/O oraz zapłaty należnego podatku przypadnie na rok 2020 - najpóźniej do 31 marca. Należy pamiętać, że KGW musi złożyć zeznanie podatkowe nawet, gdy nie osiągnie żadnych dochodów. Dla przypomnienia, KGW wpisane do rejestru, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabywa w tym momencie osobowość prawną, dzięki czemu może korzystać z różnych form dofinansowania ze środków unijnych czy budżetu państwa. Wiąże się to również z koniecznością składania zeznania podatkowego CIT-8. Koło gospodyń wiejskich jest zobowiązane również do ewidencjonowania przychodów i kosztów. Koło działające na podstawie Ustawy z 9 listopada 2018 r. może prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (tzw. zeszyt) na zasadach i warunkach określonych w tej ustawie. Natomiast sposób prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koło określa Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich.

Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów przysługuje kołu gospodyń wiejskich, które spełnia łącznie 3 warunki:

  1. Osiąga przychody jedynie z:
  • działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji;
  • sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, takiej jak rękodzieło i rzemiosło ludowe czy lokalna żywność;
  • sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych.
  1. Nie ma statusu organizacji pożytku publicznego.
  2. W roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęło przychody w wysokości nie przekraczającej 100 000 zł (przepisu tego nie stosuje się w roku, w którym koło rozpoczęło działalność).

Uproszczoną ewidencję można prowadzić również w postaci elektronicznej, pod warunkiem że jest prowadzona prawidłowo i ze starannością wynikającą z rozporządzenia.

 Teresa Wąsik

udostępnij
do góry