Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/EJP SOIL — wspólny europejski program na rzecz gleby

EJP SOIL — wspólny europejski program na rzecz gleby

2024-11-25

Logo projektu EJP SOIL

EJP SOIL, czyli wspólny europejski program na rzecz gleby został uruchomiony w lutym 2020 roku w ramach Projektu Horyzont Europa. Projekt łączy dwudziestu sześciu partnerów z dwudziestu czterech krajów europejskich. Prace koordynuje Francuski Narodowy Instytut Badawczy ds. Rolnictwa, Żywności i Środowiska — INRAE.

Głównym celem projektu EJP SOIL jest zbudowanie zrównoważonego, zintegrowanego europejskiego systemu badawczego dotyczącego gleb rolniczych oraz opracowanie i wdrożenie reguł w zakresie zrównoważonego i przyjaznego dla klimatu zarządzania glebami rolniczymi.

Na stronie projektu pod adresem: ejpsoil.eu prowadzona jest platforma wiedzy, gdzie prezentowane są wyniki badań, artykuły, prezentacje, webinaria, konferencje, filmy, na których rolnicy informują jak poprawić zdrowie gleby.

Wyniki pogrupowane są według kategorii:

  • zrównoważone zarządzanie glebą i produkcja rolna;
  • łagodzenie zmian klimatycznych, sekwestracja węgla w glebie;
  • adaptacja do zmian klimatycznych;
  • dane glebowe, monitoringi, mapowanie;
  • programy wsparcia np. kompletne dane o programach rolnictwa węglowego w Europie;
  • szkoły doktoranckie i program wsparcia dla naukowców.

Prace wykonane w ramach projektu EJP SOIL pozwoliły zgromadzić ogromną bazę wiedzy o glebie. Może być ona pomocna dla naukowców, doradców, a przede wszystkim rolników, dla których ziemia jest warsztatem pracy i źródłem dochodu.

W Polsce prace badawcze w ramach projektu koordynuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG-PIB). Instytut organizuje warsztaty, webinaria, konferencje.

Tematyka projektu będzie kontynuowana w ramach „Misja Gleba" w programie Horyzont Europa. Przedstawiony projekt jest dobrym przykładem międzynarodowej współpracy naukowej na rzecz zrównoważonego rolnictwa, adaptacji do zmian klimatycznych, bezpieczeństwa żywności. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z materiałami na stronie projektu EJP SOIL oraz w materiałach IUNG-PIB.

Krzysztof Domagała

Źródło:

  • ejpsoil.eu
  • www.iung.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

udostępnij
do góry