Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Gdzie i jak przechować pory?

Gdzie i jak przechować pory?

2021-12-30

Pory na polu fot. E. Krempa

Najtańszym i najprostszym sposobem przechowywania porów jest pozostawienie ich w polu.

W tym przypadku do uprawy musimy wykorzystać specjalne, późne odmiany, które są odporne na mróz (ciemne zabarwienie liści, gruby nalot woskowy). Wadą tej metody jest duża utrata plonu (nawet do 50%, w stosunku do zbioru jesiennego) przy zbiorze wiosennym - od marca do ok. połowy maja. Można zmniejszyć straty w plonie, stosując okrywę z włókniny polipropylenowej o masie 30-50 g/m2 (w okresie bezśnieżnych zim), ale wiąże się to ze zwiększeniem kosztów przechowywania.

Pory przeznaczone do sprzedaży zimą zbiera się w październiku, listopadzie - przed zamarznięciem gleby. We wcześniejszym terminie zbiera się pory przeznaczone do zadołowania, aby mogły się jeszcze ukorzenić przed zimą. Dołowane mogą być w piwnicach, pod tunelami, w inspektach, na zagonach i w rowach w gruncie. Na zagonach szerokości 1,5-2 m umieszcza się pory pionowo jeden obok drugiego w rowkach wykopanych w poprzek zagonów, tak aby korzenie i część wybielona łodygi były przykryte ziemią. Zadołowane i przykryte rośliny powinny tworzyć zagon wysokości 10-15 cm ponad powierzchnię gruntu.\

Po nadejściu mrozów należy zagony przykryć słomą, matami lub włókniną. Rośliny przeznaczone do zadołowania powinny być dobrze wyrośnięte, zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych. Dlatego też, należy usunąć tylko zewnętrzne, zaschnięte lub nadgniłe liście. Nie powinno przycinać się liści ani korzeni.

Pory przeznaczone do przechowywania w chłodniach powinny być oczyszczone, z przyciętymi liśćmi i korzeniami i schłodzone bezpośrednio przed włożeniem do komory do temperatury 1-2°C. Mogą być przechowywane w skrzynkach uniwersalnych o pojemności 10 kg, specjalnych skrzynkach o pojemności 18 kg lub w paletach skrzyniowych. Optymalna temperatura przechowywania to -1,5°C do 0°C, a wilgotność względna powietrza powinna wynosić 95-98%. W kontrolowanej atmosferze okres składowania jest dłuższy i jest lepsza jakość produktu. Najlepszy skład gazowy atmosfery to: 1-3% O2, 5-10% CO2.Pory można przechowywać od 3 do 5 miesięcy.

Anna Chmiel

zdjęcie główne: E. Krempa

udostępnij
do góry