Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Gospodarstwa demonstracyjne dobrą metodą na transfer wiedzy

Gospodarstwa demonstracyjne dobrą metodą na transfer wiedzy

2021-01-25

pole, rzepak, wzgórze

Od dawna jedną z metod praktykowanych na obszarach wiejskich było obserwowanie - co też to sąsiad robi na swoim polu. Nikogo nie dziwi takie podejście - gdy u sąsiada się urodzi, to inni też chcą takiego gospodarza naśladować. Zwłaszcza, gdy gospodarstwa funkcjonują w podobnych uwarunkowaniach. Ta skłonność ludzi do naśladowania nie jest czymś nowym i jest często stosowana również w innych dziedzinach gospodarki, np. pokazy gotowania, urządzania domu, ogrodów itp.

Pokaz jako metoda bardzo dobrze sprawdził się również w działalności upowszechnieniowej, gdzie w wybranym gospodarstwie wprowadzamy określoną innowację, a następnie rozpowszechniamy ją wśród zainteresowanych rolników. Pokazy są cenione zarówno przez rolników jak i doradców, a to ze względu na możliwość dzielenia się doświadczeniami, wymiany poglądów i obserwacji.

Pokazy prowadzone w gospodarstwach powinny być wspierane pod względem merytorycznym, jak i finansowym. Działania upowszechnieniowe w nich prowadzone mogą obejmować różne formy, od jednorazowych pokazów przez spotkania demonstracyjne, w których rolnicy, doradcy oraz przedstawiciele branży spotykają się w celu poznania nowych technologii w danym gospodarstwie.

Działania upowszechnieniowe mogą dotyczyć wielu aspektów, są planowane z myślą
o różnych celach, organizowane przez różne podmioty prowadzące produkcję rolniczą.

Mając na uwadze wszystkie pozytywne aspekty prowadzenia takich przedsięwzięć, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie pracuje nad utworzeniem Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

Celem utworzenia i funkcjonowania Sieci będzie:

  • stworzenie efektywnego instrumentu transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, a także tworzenia sieci kontaktów pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w proces transferu wiedzy poprzez wspieranie i promowanie współpracy wielopodmiotowej,
  • promowanie dobrych praktyk i metod w celu poprawy zbiorowego uczenia się w gospodarstwach demonstracyjnych,
  • wspólne uczenie się w celu usprawnienia procesu wymiany wiedzy pomiędzy rolnikami, doradcami, osobami z kręgu nauki,
  • ułatwienie dostępu do sieci gospodarstw demonstracyjnych rolnikom, doradcom, jednostkom naukowym, przedsiębiorstwom sektora rolno-spożywczego oraz innym podmiotom zainteresowanym wdrażaniem innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

CDR Brwinów będzie koordynatorem krajowym tworzonej Sieci. Wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego w każdym z 16 województw staną się partnerami Sieci. Każdy z ODR-ów ma zająć się tworzeniem Sieci na swoim terenie.

CDR Brwinów pracuje nad stworzeniem strony internetowej i informacje te będą udostępniane na stronie dedykowanej KSGD.

Jarosław Nowak

udostępnij
do góry