Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Inkubator przetwórczy - dobry przykład prowadzenia przetwórstwa przez rolnika

Inkubator przetwórczy - dobry przykład prowadzenia przetwórstwa przez rolnika

2018-11-15

Inkubator przetwórczy - dobry przykład prowadzenia przetwórstwa przez rolnika” to temat wyjazdowego seminarium, które odbyło się 8 i 9 listopada w powiecie sandomierskim. Wzięło w nim udział osiemnastu doradców ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Szkolenie zostało zorganizowane przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu na zlecenie ŚODR, w ramach doskonalenia zawodowego pracowników.

Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się wizytą studyjną w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach. Uczestnicy seminarium zapoznali się z genezą i ideą jego utworzenia oraz zasadami funkcjonowania. Inkubator jest prowadzony przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, a jego działalność oparta jest na partnerskiej współpracy z samorządem lokalnym. Doradcy wysłuchali wykładów na temat możliwości przetwórstwa surowców roślinnych (owoców, warzyw), roli Inkubatora w ułatwianiu sprzedaży przez rolników przetworzonych produktów roślinnych w ramach RHD, a także znakowania i etykietowania produktów przetworzonych. Poznali także formy korzystania z Inkubatora przez potencjalnych użytkowników oraz zasady promocji usług i wyrobów. W ramach wizyty doradcy zwiedzili siedzibę Inkubatora i zapoznali się z jego wyposażeniem. Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej były przeprowadzone warsztaty, dzięki którym uczestnicy mogli sami wziąć udział w pełnym procesie produkcji soku jabłkowego oraz lodów. A na zakończenie procesu każdy otrzymał produkt, który powstał przy jego udziale i zaangażowaniu. Na koniec wizyty odbyło się również spotkanie z rolnikiem, który korzysta z usług Inkubatora. Uprawia on fasolę Piękny Jaś (fasola wrzawska), przetwarza ją w Inkubatorze i wprowadza na rynek.

Kolejnym punktem wizyty było gospodarstwo winiarskie „Winnica Sandomierska” w Górach Wysokich, znajdujące się na szlaku kulinarnym Świętokrzyska Kuźnia Smaków oraz Sandomierskim Szlaku Jabłkowym. Podczas zwiedzania winnicy właściciele przybliżyli tematykę procesu produkcji win. Na koniec dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzili Izbę Tradycji prowadzoną przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście.

Drugi dzień szkoleniowy rozpoczął się wegańskim śniadaniem na bazie lokalnych produktów roślinnych w „Świętokrzyskim Ogrodzie Inspiracji u Przybyszów” w Andruszkowicach. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach tłoczenia soków na zimno z owoców i warzyw w warunkach kuchni domowej oraz dyskutowali na temat zdrowego żywienia.

Program wyjazdu studyjnego był bardzo napięty, a jego kolejnym punktem była wizyta w Spiżarni Sandomierskiej w Sandomierzu, prowadzonej przez OPP. Na miejscu doradcy zapoznali się z ofertą oraz sposobem funkcjonowania sklepiku prowadzącego sprzedaż produktów lokalnych i regionalnych charakterystycznych dla województwa świętokrzyskiego. Sklepik ten stanowi lokalną atrakcję turystyczną.

Końcowym punktem programu była wizyta w gminie Obrazów, którą wyróżnia wzorowa współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi. Doradcy zwiedzili Izbę Tradycji Sadowniczych, a także spotkali się z przedstawicielkami Stowarzyszenia „AKT” - Akademia Kobiet Twórczych. Działające aktywnie w gminie Obrazów stowarzyszenia zrealizowały we współpracy z OPP wiele wartościowych inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności i promocji lokalnych zasobów.

Monika Sadowska

Inkubator przetwórczy - dobry przykład prowadzenia przetwórstwa przez rolnika

udostępnij
do góry