Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Jak rośliny strączkowe wpływają na poprawę stanu gleby?

Jak rośliny strączkowe wpływają na poprawę stanu gleby?

2020-04-22

Rośliny strączkowe należą do rodziny bobowatych i charakteryzują się cechami, które bardzo pozytywnie wpływają na środowisko glebowe. Oddziałują one na substancje organiczne znajdujące się w glebie - pozostawione resztki pożniwne wzbogacają glebę w związki organiczne, m.in. fosfor i potas.

Dzięki zwartej masie nadziemnej, rośliny strączkowe zapobiegają nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Posiadają również zdolności do wiązania z powietrza azotu, który ma znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Rośliny, które są lepiej zaopatrzone w azot, mają wyższe plony oraz gromadzą więcej białka w ziarnie. Rośliny strączkowe zwiększają także biologiczną aktywność gleby, wpływając na wzrost aktywności mikroorganizmów oraz enzymów w glebie, co przyczynia się do właściwego rozwoju rośliny.

Gatunki roślin strączkowych spulchniają głębsze warstwy gleby, co powoduje lepsze natlenienie oraz poprawę warunków bytowych w glebie. Dobrze rozwinięty oraz głęboki system korzeniowy roślin pobiera z głębszych warstw gleby duże ilości potasu, wapnia i fosforu oraz przemieszcza je do warstw powierzchniowych, dzięki czemu pierwiastki te są dostępne dla innych gatunków roślin.

Warto również wspomnieć, że mieszanki roślin z rodziny bobowatych z trawami w znaczący sposób zapobiegają erozji wodnej oraz wietrznej. Jest to zjawisko, które wpływa ujemnie na bilans glebowy substancji organicznych.

Jakub Lipnicki

fot. K. Domagała

Źródło:

  • www.okiemrolnika.pl
  • www.kalendarzrolnikow.pl
udostępnij
do góry