Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Jesienne zwalczanie chwastów w uprawie truskawki

Jesienne zwalczanie chwastów w uprawie truskawki

2020-10-23

Nadmierne zachwaszczenie uprawy truskawki powoduje straty w plonowaniu roślin. Szkodliwość chwastów polega na ich konkurencyjności w stosunku do roślin truskawki w dostępie do wody, składników pokarmowych i światła.

Najlepsze efekty w zwalczaniu chwastów daje łączenie różnych metod: mechanicznych - polegających na niszczeniu chwastów poprzez systematyczne uprawki glebowe i pielenie, agrotechnicznych - poprzez ściółkowanie gleby agrowłókniną i chemicznych - poprzez zastosowanie środka chemicznego.

Stosowanie herbicydów często stwarza wiele problemów z uwagi na fitotoksyczność, negatywny wpływ na wzrost niektórych odmian truskawki, w tym zahamowanie wzrostu i uszkodzenia roślin. Jesienny termin zwalczania chwastów jest skuteczny w ograniczeniu zachwaszczenia, ponieważ uniemożliwia wschody wielu gatunków jesienią i zimą oraz w czasie odwilży wiosną. Zabieg jesienny jest też bezpieczny dla roślin truskawki.

W okresie spoczynku roślin , późną jesienią (październik, listopad, grudzień) zaleca się sięgać po herbicydy doglebowe. Środki stosujemy na czystą glebę, wolną od chwastów, zabieg może być wykonany w dniu z dodatnią temperaturą, na wilgotną glebę. Wykonanie zabiegu chemicznego w tym terminie jest ważne, ponieważ wcześniej, we wrześniu rośliny truskawek wiążą pąki kwiatowe na kolejny sezon. Wcześniejsze użycie herbicydu doglebowego mogłoby wpłynąć negatywnie na ten proces.

Środków chwastobójczych nie stosujemy na zamarzniętą i pokrytą śniegiem glebę.

Stosowanie herbicydów przed zimą jest szczególnie ważne w zwalczaniu uciążliwych chwastów takich jak: gwiazdnica pospolita, starzec zwyczajny, jasnota purpurowa, bratek polny, ptasznik pospolity, bodziszek drobny i wiechlina roczna. Siewki tych chwastów pojawiają się także jesienią, są wytrzymałe na mróz i kontynuują rozwój w okresach odwilży oraz na przedwiośniu.

Na przedwiośniu można wykonać zabieg uzupełniający, jednak, aby nie zniwelować działania herbicydu doglebowego zastosowanego jesienią, nie powinno się wykonywać uprawy mechanicznej gleby. Jeżeli chcemy zastosować preparat aplikowany jesienią również na przedwiośniu, należy zsumować dawki herbicydu, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki zalecanej w etykiecie preparatu.

Każdy herbicyd zwalcza określone gatunki chwastów, niektóre z nich są odporne lub mało wrażliwe na dany herbicyd. Wysoka skuteczność działania herbicydów, bez ryzyka uszkodzenia roślin truskawek będzie wtedy, gdy będziemy przestrzegać zasad zawartych na etykiecie środka chemicznego.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry