Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Kodeks Etyki Żywnościowej

Kodeks Etyki Żywnościowej

2020-04-03

Bezpieczeństwo konsumenta jest celem nadrzędnym - taka podstawowa zasada znalazła się w Kodeksie Etyki Żywnościowej, który został podpisany 18 marca 2020 roku przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz delegata Konferencji Episkopatu ds. Polskich Przetwórców Żywności biskupa Piotra Sawczuka i przewodniczącego Sekcji Przemysłu Spożywczego Polskiego Forum ISO 9000 Janusza B. Berdowskiego.

Jak podkreślił minister po podpisaniu dokumentu „Pieniądze to nie wszystko. Pracujmy uczciwie i nie oszukujmy się wzajemnie”. Minister stwierdził również, że „Różne środowiska, i rolnicze, i nawet kościół katolicki mówią, że nie można dalej tolerować wzajemnego oszukiwania się przy produkcji żywności. Ta żywność, która ludzi ma leczyć, ma budować ich zdrowie, ich siły, bywa żywnością, która nie odpowiada standardom. Zdarza się to także u rolników - to jest dla mnie, to jest na sprzedaż. Tak być nie powinno. To jest rzecz niedopuszczalna”.

Kodeks Etyki Żywnościowej zawiera 7 zasad:

  1. Bezpieczeństwo konsumenta.
  2. Poszanowanie żywności przez minimalizację strat.
  3. Solidarna ochrona zaufania konsumentów w łańcuchu żywnościowym.
  4. Przejrzysta i niewprowadzająca w błąd informacja w znakowaniu i reklamie produktów żywnościowych
  5. Szczególne traktowanie dzieci i młodzieży jako konsumentów.
  6. Uczciwość w konkurowaniu i relacjach rynkowych.
  7. Właściwe respektowanie urzędowej kontroli żywności.

W Kodeksie znalazło się też stwierdzenie, że „rolnik, przetwórca, handlowiec, każda osoba pracująca przy żywności - "od pola do stołu" deklaruje przestrzeganie wszelkich przepisów dotyczących produkcji żywności na każdym jej etapie i wdrażanie aktualnie obowiązujących systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością”.

Dokument ma pomóc odbudować etos producenta żywności, który może przyczynić się do poprawy jakości polskiej żywności, jak i jej lepszego wizerunku za granicą. Podpisany dokument ma także wyeliminować niewłaściwe postawy, których jedynym wyznacznikiem jest szybki zysk, nawet kosztem zdrowia i życia ludzi. W Kodeksie zwraca się uwagę na dobro konsumenta żywności - „charakter oraz jakość produktów żywnościowych wywiera istotny wpływ na życie i zdrowie człowieka”.

Zachęcamy do zapoznania się z Kodeksem Etyki Żywnościowej, plik do pobrania poniżej.

Teresa Wąsik

Źródło: www.gov.pl/web/rolnictwo

kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Kodeks_etyki_żywnościowej 2020-04-03 1,27MB pobierz plik: Kodeks_etyki_żywnościowej

udostępnij
do góry