Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Kolejna zmiana w szacowaniu szkód łowieckich

Kolejna zmiana w szacowaniu szkód łowieckich

2018-06-06

Od 1 kwietnia w szacowaniu szkód łowieckich w zgodzie z nowymi przepisami (o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw) udział biorą trzy osoby: urzędnik gminy bądź sołtys, myśliwy oraz sam poszkodowany. Jednak dla sołtysów i urzędników gminy ten obowiązek jest problematyczny i jak się okazuje często odmawiają oni uczestnictwa w zespole. Większość sołtysów się zbuntowała, a część nawet groziła odejściem. Dlatego posłowie PiS złożyli kolejny projekt nowelizacji Prawa łowieckiego, w myśl którego obowiązki sołtysa/urzędnika gminy w zespole szacującym szkody mają zostać przerzucone na przedstawicieli powołanych przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.

Nowy projekt ustawy złożony w Sejmie RP w dniu 28 maja 2018 r. zmienia aktualny skład zespołu do szacowania szkód. Nowy zespół szacujący szkody miałby się teraz składać z:

  1. przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego,
  2. przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego,
  3. właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda.

Wniosek o szacowanie szkód oraz ustalenie wysokości odszkodowania właściciel/posiadacz gruntów rolnych miałby składać do zarządcy/dzierżawcy obwodu łowieckiego. Niestawiennictwo właściciela/posiadacza gruntów rolnych lub przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego nie wstrzymuje dokonania szacowania szkód. O terminie dokonania oględzin zarządca albo dzierżawca obwodu łowieckiego zawiadamia właściciela/posiadacza gruntów rolnych oraz wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkody, nie później jednak niż przed upływem 3 dni od dnia otrzymania wniosku. Wypłaty odszkodowania dokonuje dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokołu z szacowania ostatecznego, od którego nie wniesiono odwołania.

Więcej informacji znajdą Państwo w załączonym projekcie o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw, do pobrania poniżej.

Rafał Sieroń
Źródło: Agropolska.pl, AgroNews.com.pl,
Druk nr. 2575, Warszawa, 28 maja 2018 r.

udostępnij
do góry