Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Kupujesz wiosną nawozy azotowe? Zabierz ze sobą dowód osobisty

Kupujesz wiosną nawozy azotowe? Zabierz ze sobą dowód osobisty

2021-02-25

Nawóz azotowy

Od 1 lutego 2021 roku w punktach handlowych, w których dokonujemy zakupu nawozów azotowych zawierających powyżej 16% azotanu amonu, możemy zostać poproszeni o okazanie się dowodem osobistym oraz o wypełnienie stosownego oświadczenia (wzór do pobrania poniżej). Przedstawiamy w nim dane dotyczące szczegółowego przeznaczenia zakupywanego przez nas nawozu.

Nie, nie jest to żart, ani też widzimisię punktu handlowego czy producenta. Jest to wymóg Unii Europejskiej i wynika wprost z obowiązujących od początku lutego przepisów zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 98/2013.

Rozporządzenie (tekst do pobrania poniżej) ustanawia zharmonizowane przepisy dotyczące udostępniania, wprowadzania, posiadania i stosowania substancji lub mieszanin, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem zastosowane do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych, w celu ograniczenia dostępności tych substancji lub mieszanin dla przeciętnych użytkowników, oraz w celu zapewnienia właściwego zgłaszania podejrzanych transakcji w ramach całego łańcucha dostaw.

Wymóg ten obowiązuje już w całej UE, a wprowadzony jest po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i przeciwdziałać terroryzmowi.

Nie ma określonej minimalnej ilości zakupywanego przez nas nawozu, od której obowiązuje przepis dotyczący konieczności wypełniania stosownego oświadczenia. Każda ilość nawozu, który będzie zawierał azotan amonu w stężeniu 16% i więcej, będzie wymagał podpisania takiego dokumentu tj. oświadczenia nabywcy.

Ww. oświadczenia nie będą musieli posiadać i przechowywać u siebie w gospodarstwie nabywcy nawozów zawierających azotan amonu.

Inaczej przedstawia się sytuacja dotycząca sprzedawców. To właśnie na sprzedawcach ciążył będzie obowiązek przechowywania podpisanych przez nas dokumentów przez okres 18 miesięcy od dnia dokonania zakupu.

W przypadku nabywcy istotne jest, aby na wystawionym przez sprzedawcę oświadczeniu zgadzała się ilość faktycznie kupowanej przez nas ilości nawozu zawierającego azotan amonu. Innymi słowy, aby dane zawarte na paragonie, fakturze, rachunku itp. były zgodne z danymi zawartymi na oświadczeniu. Żeby nie zdarzały się przypadki, że na oświadczeniu nabywcy mamy zapis, że kupiliśmy 48  ton nawozu, a w rzeczywistości i zgodnie z rachunkiem dokonaliśmy zakupu 24 ton.

Musimy liczyć się również z tym, że jeżeli nie będziemy chcieli okazać się sprzedawcy dowodem osobistym ten może odmówić nam sprzedaży danego nawozu.

Celem wyjaśnienia tu nie chodzi o stężenie azotu w nawozie, tylko o stężenie azotanu amonu zawartego w nawozie przekraczające 16%. Dla przykładu - mocznik ma 46% azotu, a w ogóle nie objęty jest tym oświadczeniem, ponieważ nie zawiera azotanu amonu. Nie należy sugerować się zawartością azotu w nawozie. Powyższa kwestia dotyczy tylko i wyłącznie zawartości w nawozie azotanu amonu.

Azotan amonu zawarty w nawozach azotowych to substancja, która jest prekursorem materiałów wybuchowych, czyli substancji służących do produkcji bomb.

Anna Janus

kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Oświadczenie nabywcy 2021-02-25 38,32KB pobierz plik: Oświadczenie nabywcy
pdf Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 20191148 z 20 czerwca 2019 r 2021-02-25 864,43KB pobierz plik: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 20191148 z 20 czerwca 2019 r

udostępnij
do góry