Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/LPG zmniejsza emisję gazów cieplarnianych

LPG zmniejsza emisję gazów cieplarnianych

2020-02-03

Dwutlenek węgla i tlenki azotu uznawane są za gazy tzw. cieplarniane, które maja wpływ na zmiany klimatyczne. Należy starać się ograniczyć ich emisję do atmosfery, a jedną z metod jest wykorzystanie LPG jako paliwa do napędu samochodów.

LPG (sktótowiec z ang. Ligefiled Petroleum Gas) jest to mieszanina propanu i butanu. Jest paliwem o zmniejszonej zawartości węgla w stosunku do benzyny i oleju napędowego.

Podczas spalania LPG zawartość nierozłożonych węglowodorów jest wyraźnie niższa. Gaz tworzy bowiem z powietrzem mieszaninę bardziej homogeniczną niż benzyna, przez co jakość procesu spalania wyraźnie się poprawia. Gaz propan-butan jest wolny od azotu paliwowego, a obecność szkodliwych związków w spalinach jest znacznie niższa niż w przypadku spalania benzyn lub oleju napędowego. Jako paliwo dla transportu jest źródłem czystszej energii, ponieważ emituje ok. 20% mniej związków węgla niż benzyna.

Emisja tlenków azotu do atmosfery w przypadku aut wyposażonych w instalację LPG jest 20-krotnie niższa niż diesli i ok. 60% niższa niż silników benzynowych. W Polsce zarejestrowanych jest ok. 3 mln samochodów z instalacją LPG, a roczne zużycie szacuje się na 2,4 mln litrów. Wskaźnik zredukowanej emisji CO2 i NO do atmosfery jest więc wysoki.

Wykorzystując w transporcie samochody wyposażone w instalację LPG nie tylko ponosimy mniejsze koszty jazdy, ale także zmniejszamy zagrożenie środowiska.

LPG może być także wykorzystany do produkcji prądu w małych elektrowniach.

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry