Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Lutowy newsletter EIP-AGRI

Lutowy newsletter EIP-AGRI

2021-02-15

Świętokrzyska Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) zachęca do zapoznania się z lutowym wydaniem newsletteru Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego na Rzecz Wydajnego i Zrównoważonego Rolnictwa (EIP-AGRI). EIP-AGRI jest jednostką koordynującą ds. innowacji w rolnictwie na poziomie europejskim, a prowadzona przez nią strona internetowa stanowi bazę danych o realizowanych projektach innowacyjnych w całej Europie. W aktualnym numerze biuletynu można znaleźć między innymi następujące informacje:

  • Wkład w transformację UE w kierunku neutralności klimatycznej rolnictwa. Rolnictwo przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, ale jednocześnie ma ogromny potencjał w zakresie sekwestracji i magazynowania dwutlenku węgla. Wiele gospodarstw w UE zajmuje się optymalizacją bilansu węgla. Estoński rolnik Ando Eelmaa wskazuje jako oczywiste, że działania ukierunkowane na efektywność energetyczną i lepsze wykorzystanie zasobów są również opłacalne.
  • Zrównoważone hiszpańskie papaje. Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich i w południowo-wschodniej części Hiszpanii Grupa Operacyjna Carismed zajmuje się uprawą papai. Bliskość rynków europejskich pozwala na zbiory na optymalnym etapie dojrzewania, kiedy owoce dojrzewają na drzewie, dając konsumentom doskonały produkt. Celem Grupy Operacyjnej Carismed było zbadanie zrównoważonej uprawy papai w klimacie subtropikalnym i śródziemnomorskim
  • Ograniczenie stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w hodowli drobiu. 20 ekspertów z całej Europy zajęło się pytaniem jak zmniejszyć stosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych u drobiu w celu zwalczania rozprzestrzeniania się oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe? Grupa fokusowa EIP-AGRI oceniła skuteczność praktyk stosowanych w produkcji drobiu, przyjrzała się czynnikom sukcesu i barierom z technicznego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia. Przeanalizowano również, w jaki sposób można łączyć różne strategie, aby skuteczniej radzić sobie z trudnościami. Efekty ich pracy można znaleźć w broszurze.

Ponadto w biuletynie znajdują się także informacje dotyczące bieżących działań Punktu Kontaktowego EIP-AGRI, efektów prac grup fokusowych EIP-AGRI oraz planowanych wydarzeń  czy możliwości finansowania działań związanych z wdrażaniem innowacji. 


Newsletter w oryginalnej wersji językowej znajdziecie tutaj:
https://mailchi.mp/eip-agri/newsletter-on-agriculture-innovation-edition-90-feb2021

Tłumaczenie przy pomocy Google Translate: 
http://translate.google.com/translate?hl=auto&sl=en&tl=pl&u=https://mailchi.mp/eip-agri/newsletter-on-agriculture-innovation-edition-90-feb2021&sandbox=1


 Więcej informacji:


Masz pomysł na innowacje w rolnictwie? Potrzebujesz wsparcia w postaci szkolenia, konferencji lub wyjazdu studyjnego? Możemy pomoc! Od 2015 roku realizujemy projekty z zakresu transferu wiedzy i innowacji do świętokrzyskiego i polskiego rolnictwa. Jesteśmy również liderami grup operacyjnych w ramach działania „Współpraca”. Skontaktuj się z nami:

  • Koordynatorzy SIR (projekty animujące i wspierające):
    - Modliszewice - Michał Kowalczyk,
    - Sandomierz - Izabela Niedobit
  • Brokerzy innowacji (grupy operacyjne i działanie „Współpraca”):
    - Modliszewice - Mariusz Porębski,
    - Sandomierz - Anna Janus
  • Koordynatorzy Lokalnych Partnerstw ds. Wody (problemy gospodarki wodnej/racjonalne gospodarowanie wodą):
    - Modliszewice - Anna Pilarska,
    - Sandomierz - Paweł Sender
  • Informacja i promocja SIR:
    - Modliszewice - Izabela Milcarz. 

Izabela Milcarz
Specjalista ds. informacji i promocji SIR

Źródło i grafika: https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en

udostępnij
do góry