Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Mączniak jabłoni - ważne jest jego zwalczanie przed kwitnieniem

Mączniak jabłoni - ważne jest jego zwalczanie przed kwitnieniem

2020-04-08

W okresie bezlistnym eliminacja mączniaka jabłoni (Podospharea leucotricha) jest możliwa jedynie poprzez usunięcie porażonych pędów jabłoni. Pierwsze objawy mączniaka widoczne są w postaci srebrzyście białych wierzchołków pędów.

Takie pędy należy usunąć najpóźniej w fazie różowego pąka kwiatowego, ponieważ to właśnie wtedy pojawiają się na grzybni mączniaka zarodniki konidialne. Taki zabieg umożliwi ograniczenie infekcji pierwotnych, a tym samym potencjału infekcyjnego mączniaka w dalszej uprawie jabłoni.

Określenie wielkości źródła infekcji wiąże się z prowadzeniem regularnych zimowych i wiosennym lustracji w poszczególnych kwaterach sadu. Nasilenie choroby określa się na podstawie 10 losowo wybranych drzew po ich zaznaczeniu i określeniu liczby pąków, które uległy porażeniu na 10 pędach - czynność tę wykonuje się od 3 do 4 razy w trakcie sezonu.

Skuteczna ochrona przeciwko mączniakowi jabłoni musi być rozpoczęta jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed kwitnieniem. Mączniak jabłoni rozwija się bardzo szybko w czasie infekcji wtórnych, dlatego też zwalczanie tej choroby w późniejszym okresie jest bardzo trudne. W sadach, w których stopnień porażenia jabłoni chorobą przekracza 4% (4 zainfekowane pędy w próbie 100 pędów), wykonuje się opryski jabłoni w fazie różowego pąka lub na początku okresu kwitnienia. Kolejne zabiegi przeprowadzamy się co 7-10 dni, tak aby rosnące pędy, nowe liście oraz kwiaty mogły być zabezpieczone.

Preparaty: Siarkol, Nimrod, Flint Plus, Tercel, Zato, Kendo/Merces/Tonki/Cindo/Cyflamid, Clayton Cyflux, Sercadis, Fontelis/Orlian.

Występowanie choroby ogranicza także Limocide (zawiera eteryczny olejek pomarańczowy), który pomaga także w walce ze szkodnikami takimi jak miodówki czy skoczki.

Elżbieta Krempa

Zdjęcie: © Jonathan Billinger, www.geograph.org.uk

udostępnij
do góry