Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Miód wrzosowy jest zdrowy

Miód wrzosowy jest zdrowy

2021-10-04

Miód wrzosowy

Miód wrzosowy może być niezwykle korzystnym dla zdrowia elementem diety, wspomagającym leczenie lub działającym profilaktycznie.

Miód wrzosowy to miód nektarowy, a nie spadziowy. Jest miodem późnym, kończącym sezon w pasiece. Należy do miodów o ciemnej barwie z uwagi na fakt, że zawiera mało sacharozy, a stosunkowo dużo białka. Miód wrzosowy posiada zwykle delikatny, wyczuwalny aromat wrzosu. Cechuje się też lekko galaretowatą konsystencją.

Tak jak większość miodów, miód wrzosowy ma pewne właściwości lecznicze. Jest zasobny w witaminy A, B2, B6, C oraz PP. Zawiera łatwo przyswajalne żelazo oraz potas, a także polifenole i flawonoidy. Miodowi wrzosowemu przypisuje się właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające. Ze względu na wysoką zawartość substancji antyoksydacyjnych miód wrzosowy charakteryzuje się wysoką zdolnością usuwania wolnych rodników. Cechuje się też niskim indeksem glikemicznym, może być zamiennikiem białego cukru w diecie chorych na cukrzycę typu II. Miód wrzosowy jest też polecany przy zaburzeniach funkcjonowania układu moczowego (zapalenia), schorzeniach nerek, kamicy nerkowej, usprawnia też funkcjonowanie nerek. Jest stosowany również w leczeniu schorzeń układu oddechowego i pokarmowego. Medycyna ludowa wskazuje na wykorzystanie tego miodu w przebiegu schorzeń gardła i jamy ustnej.

Miód wrzosowy może być stosowany jako składnik diety rekonwalescentów oraz sportowców, osób po chorobach czy zabiegach - dlatego, że jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnej energii w postaci węglowodanów. Z uwagi na zawartość kwasów organicznych, które mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wzmacniające układ odpornościowy, miód wrzosowy warto stosować w przebiegu i profilaktyce przeziębień. Miód wrzosowy stosuje się też jako dodatek smakowy do deserów, ciast, a także do herbaty.

Aby miód jak najdłużej zachował swoje wartości, warto przechowywać go w szczelnym słoiczku, w ciemnym miejscu, bez dostępu wilgoci. Ważne jest też trzymanie miodu w temperaturze kilkunastu stopni, gdyż wyższe temperatury pogarszają jego jakość.

Kupując miód, niezależnie od jego odmiany, warto pamiętać, że najlepszym źródłem zaopatrzenia są lokalne gospodarstwa pasieczne. Lokalne pasieki to gwarancja świeżego produktu wysokiej jakości.

Krzysztof Domagała

Źródło:

  • Miód wrzosowy pod lupą, mgr Marta Burzyńska, Pasieka nr 5/2021
  • izielnik.pl/blog/miod-wrzosowy-jakie-ma-wlasciwosci-zastosowanie-i-jak-powstaje
udostępnij
do góry