Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Nekrotyczna plamistość liści jabłoni - objawy i zapobieganie

Nekrotyczna plamistość liści jabłoni - objawy i zapobieganie

2020-07-30

W ostatnich sezonach wegetacyjnych w sadach jabłoniowych, najczęściej w kwaterach odmian Golden Delicious, Red Delicious, Gala i jej sportów, obserwujemy w drugiej połowie lata występowanie nekrotycznych brązowych plam na liściach.

Szczególnie jest to widoczne w okresie zmiennych warunków pogodowych. Dokładna geneza powstawania tej choroby jeszcze nie jest znana, ale kojarzona jest z kilkoma rodzajami grzybów oraz zasobnością i dostępnością składników pokarmowych, głównie magnezu i cynku.

Objawy nekrotycznej plamistości liści jabłoni (fot. G. Jurkowski)

W celu zapobiegania zaleca się dokarmianie dolistnie produktami zawierającymi magnez i cynk, np. siarczan magnezu siedmiowodny (6-12 kg/ha) + Ekolist Zn (1-2 l/ha) lub Magnitech (2-3 l/ha). Możemy również wprowadzić siarczan magnezu doglebowo w roztworze wodnym za pomocą belki herbicydowej używanej w sadzie do zwalczania chwastów. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z dawką siarczanu magnezu ponieważ może on powodować ordzawienia owoców, jak również zakłócić prawidłowy stosunek magnezu względem wapnia i potasu.

Pomocne w zapobieganiu występowania jest zabieg fungicydami zawierającymi mankozeb, np. Indofil 80 WP (3kg/ha); Mancozeb 75 WG (2 kg/ha); Vondozeb 75 WG ( 2 kg/ha) oraz pozostałe zarejestrowane środki ochrony roślin znajdujące się w aktualnym Programie Ochrony Roślin.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry