Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/O aktualnych problemach w uprawach ogrodniczych - relacja z seminarium branżowego

O aktualnych problemach w uprawach ogrodniczych - relacja z seminarium branżowego

2021-09-22

O aktualnych problemach i nowoczesnych rozwiązaniach w uprawach ogrodniczych dyskutowano 16 września w Sandomierskim Oddziale ŚODR podczas seminarium branżowego Działu Ogrodnictwo.

Jak pierwsza zabrała głos Elżbieta Krempa - kierownik Działu Ogrodnictwo ŚODR. Po przywitaniu uczestników przedstawiła nowych pracowników, którzy podjęli pracę w Ośrodku w okresie po ostatnim wspólnym spotkaniu działowym.

Następnie głos zabrał Piotr Lipiński - dyrektor sandomierskiego Oddziału ŚODR, który podkreślił, że miło jest gościć przybyłych w świeżo wyremontowanym budynku, odnowionej sali konferencyjnej, a także opowiedział w kilku słowach o dalszych planach poprawy warunków pracy w Oddziale.

Florentyna Bara poruszyła temat ćmy bukszpanowej - szkodnika znanego w Polsce od stosunkowo niedawna, który w ostatnich latach rozprzestrzenia się coraz bardziej, a z którym walka jest bardzo trudna z uwagi na znikomą liczbę dostępnych środków ochrony.

Grzegorz Jurkowski opowiedział o wdrażanych w ŚODR Modliszewice nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych - pułapkach ISCOUT.  W bieżącym roku dział Ogrodnictwa korzystał z trzech pułapek, dzięki którym na bieżąca monitorowano aktywność nasionnicy, owocówki jabłkóweczki oraz muszki plamoskrzydłej. Dyrektor Piotr Lipiński przypomniał o wykonywanych w Oddziale badaniach stopnia dojrzałości otoczni parcha i podkreślił, że dzięki tym badaniom i bieżącym monitorowaniu szkodników odławianych w pułapkach komunikaty sadownicze przygotowywane przez pracowników ŚODR są oparte na obserwacji rzeczywistych warunków występujących w sadach w danym momencie. Przyczynia się to do zalecania wykonywania zabiegów dopiero wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, zgodnie z zasadami integrowanej ochrony.

Marta Ozdoba przybliżyła temat nowoczesnej stacji meteorologicznej PM Ecology służącej monitorowaniu zjawisk pogodowych. Stacje docelowo zostaną zamontowane we wszystkich powiatach w kraju w ramach programu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Uzyskane informacje doradcy będą mogli wykorzystać w pracy doradczej oraz udostępniać producentom jako pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących efektywnego stosowania środków ochrony roślin oraz nawożenia.

Małgorzata Miłek opowiedziała o wyjeździe studyjnym „Przeciwdziałanie skutkom suszy w uprawach warzyw gruntowych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań”. Z uwagi na rosnący deficyt wody problem nawadniania staje się z roku na rok coraz istotniejszy. Przedstawione zostały rozwiązania stosowane w praktyce w odwiedzanych gospodarstwach warzywniczych.

Wiesława Kaczorek opowiedziała o planowanym wyjeździe dotyczącym uprawy leszczyny, połączonym z pokazem mechanicznego zbioru z wykorzystaniem kombajnu.

Wykłady przeprowadzili również przedstawiciele firm Amagro i Biocont. Krzysztof Komisarczuk przedstawił rozwiązania firmy Amagro dotyczące nawożenia i biostymulacji krzewów i drzew. Krzysztof Jędrzejewski opowiedział o ofercie firmy Biocont i różnicach w integrowanej i ekologicznej ochronie roślin.

W trakcie spotkania wielokrotnie nawiązywała się dyskusja dotycząca różnych problemów z jakimi borykają się zarówno doradcy jaki i producenci warzyw i owoców, podczas której uczestnicy wymieniali się wiedzą, spostrzeżeniami i doświadczeniem. Najszerzej omawianym tematem był problem wielkopąkowca w uprawie porzeczki, zagrożenia związane z uodparnianiem się szkodników oraz kwestia zróżnicowania dopuszczalności substancji czynnych na rynkach różnych krajów.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Lotz-Paluch

udostępnij
do góry