Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Okres pandemii - wyzwanie dla KGW?

Okres pandemii - wyzwanie dla KGW?

2021-11-24

Obowiązek noszenia maseczki, ograniczenie kontaktów między ludźmi to nie tylko środki ochrony przed ryzykiem zakażenia. Są to również czynniki sprzyjające rozwojowi zaburzeń psychicznych. Koło gospodyń wiejskich w Umianowicach postanowiło pomóc mieszkańcom swojej wsi, głównie dzieciom i młodzieży, aby nie doświadczyli oni psychicznych skutków izolacji.

Jednym z takich działań była „Letnia kawiarenka”, realizowana w ramach konkursu „Świętokrzyski Fundusz Lokalny” ogłoszony przez Fundację im. Stefana Artwińskiego. Koło jako młoda organizacja pozarządowa złożyło wniosek na kwotę 5000 zł, w ramach którego zobowiązało się do prowadzenia kawiarenki w każdą niedzielę we wrześniu i na początku października. Założeniem projektu była integracja międzypokoleniowa, a także zapewnienie wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W kawiarence oferowano napoje, herbatę, kawę z ekspresu i ciasta. Dzieci i młodzież spędzały miło czas na grach i zabawach, korzystając z zakupionego sprzętu. Na zakończenie projektu w kawiarence zorganizowano wieczorek taneczny dla wszystkich mieszkańców wsi. „Letnia kawiarenka” nie zakończyła jednak działalności wraz z projektem, gospodynie będą kontynuować jej prowadzenie z funduszy własnych, nie tylko latem.

Innym przykładem niepróżnowania w czasie pandemii był udział w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”, którego półfinał odbył się 18 września w Ostrowcu Świętokrzyskim. Organizatorem krajowym tej imprezy była Lokalna Organizacja Turystyczna „INTE-GRA” z Dosina w województwie mazowieckim. Celem festiwalu była integracja i aktywizacja lokalnych społeczności, promocja polskich produktów, dziedzictwa kulinarnego regionu oraz wymiana międzypokoleniowa wiedzy i umiejętności. Finał Festiwalu odbył się 25 września na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

W półfinale aktywne gospodynie zaprezentowały się w trzech z pięciu kategorii. W konkursie artystycznym prezentowały kwiaty z bibuły i krepiny, w „Wyborach Miss Wdzięku 45+” Pani Regina Mucha zaprezentowała się w stroju nawiązującym do regionu i została wyróżniona. Wyróżnienie otrzymały również w kategorii „Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa - opowiedz swoją historię”, a miały - jak sami Państwo widzicie - o czym opowiadać. Opisane przykłady to tylko namiastka ich działalności.

Życzymy Paniom z KGW w Umianowicach dużo zdrowia, wytrwałości i sukcesów w realizacji programów na rzecz mieszkańców wsi i okolic.

Regina Kobierska

udostępnij
do góry