Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Owocnica jabłkowa - uważajmy na tego szkodnika w sadzie

Owocnica jabłkowa - uważajmy na tego szkodnika w sadzie

2021-05-26

Bardzo ważnym szkodnikiem w ochronie jabłoni jest owocnica jabłkowa. Przy okazji zabiegu przeciw mszycy lub zwójkom należy zwrócić uwagę na tego szkodnika.

Do monitoringu służą białe pułapki lepowe, które należy zawiesić w sadzie przed kwitnieniem. Próg zagrożenia wynosi 20 błonkówek na 1 pułapkę. W okresie opadania płatków kwiatowych do zwalczania możemy użyć preparatów takich jak np. Sivano Prime, Kobe 20 SP, Lanmos 20 SP, Mospilan 20SP, Sekil 20SP.

Owocnica jabłkowa fot. E. Krempa

Owocnica jabłkowa [fot. E. Krempa]

Owocnica jabłkowa jest błonkówką o długości 6-7 mm, która żeruje na jabłoniach. Szkodnik ten ma żółte ciało, zakończone piłkowanym pokładełkiem. Jaja są szklistobiałe i mają nerkowaty kształt. Larwa jest biała lub kremowa z brązową głową. Poczwarka jest biaława oraz ma widoczne części ciała rozwijającego się owada. Larwy zimują w kokonach ziemnych, w glebie na głębokości 8-24 cm. Owocnica jabłkowa przepoczwarcza się w kwietniu, a wylot dorosłych owadów przypada na początek kwitnienia. Samice odżywiają się pyłkiem. Następnie składają jaja, siedząc na działkach kielicha piłkowanym pokładełkiem wykonują podłużne nacięcia, przez które składają do środka kwiatu jedno jajo. Płodność samicy owocnicy jabłkowej to 100 jaj. Larwy wylęgają się pod koniec kwitnienia jabłoni i żerują pod skórką minując zawiązek. Następnie wgryzają się do tego samego lub innego zawiązka. Larwy żerują około miesiąca i opadają razem z zawiązkami i zagrzebują się w wierzchniej warstwie gleby. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie owocnicy jabłkowej, natomiast jej larwy mogą diapauzować w ziemi nawet przez 2 lata.

Larwa minuje zawiązki, na których powstają wąskie, skorkowaciałe, opasujące smugi, wyraźnie widoczne na dojrzewających owocach. Następnie starsze larwy wgryzają się do wnętrza zawiązków oraz niszczą gniazdo nasienne, a z otworu wydrążonego przez larwę wysuwają się brązowe odchody. Uszkodzone owoce opadają w czasie świętojańskiego opadu zawiązków. Jedna larwa owocnicy jabłkowej może uszkodzić do 5 zawiązków. Szkodnik ten bardzo licznie występuje w starych, niechronionych sadach.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry