Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Pasze GMO dozwolone do 2021 r.

Pasze GMO dozwolone do 2021 r.

2018-11-27

To już oficjalna informacja. Posłowie w zdecydowanej większości opowiedzieli się za przesunięciem zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt z 1 stycznia 2019 r. na 1 stycznia 2021 r. Za przyjęciem projektu głosowało 383 posłów, przeciwko było zaledwie dwóch. Od głosu wstrzymało się 24 posłów.

Według ministerstwa rolnictwa przesunięcie zakazu jest konieczne ze względu na brak odpowiednich rozwiązań dla zastąpienia soi GMO oraz niewystarczający areał upraw pasz wysokobiałkowych w kraju. Wprowadzenie zakazu już od początku przyszłego roku najprawdopodobniej negatywnie odbiłoby się na przemyśle drobiarskim, który zostałby pozbawiony taniego źródła pełnowartościowego białka. Mogłoby także spowodować gwałtowny wzrost cen produkowanej żywności w kraju, a w konsekwencji stworzyłoby dysproporcję cenową między krajowymi produktami, a tymi produkowanymi na bazie surowców genetycznie modyfikowanych za granicą. To z kolei niewątpliwie doprowadziło by do wzrostu importu tańszej żywności GMO z sąsiednich krajów. Straciłby też eksport polskiego mięsa drobiowego, który nie mógłby konkurować z tanim drobiem GMO na zagranicznym rynku.

Dążenie do ograniczenia, bądź całkowitej rezygnacji ze stosowania genetycznie modyfikowanej śruty sojowej w żywieniu zwierząt jest potrzebne, ale wymaga odpowiedniego przedziału czasowego. Konieczne jest podjęcie intensywnych działań na rzecz wykorzystania innych źródeł białka oraz zminimalizowanie negatywnych skutków wprowadzenia zakazu stosowania GMO w paszach, w celu zachowania konkurencyjności dla polskiego rolnictwa.

Ministerstwo chce, aby najbliższe dwa lata maksymalnie wykorzystać na rozwój rodzimych roślin białkowych. Opracowano już wieloletni program strategii zastąpienia soi GMO innymi źródłami białka. Daje on realne możliwości ograniczenia stosowania śruty sojowej, poprzez częściowe zastępowanie jej białkiem paszowym z krajowych źródeł. Do najważniejszych zamienników dla soi GMO zalicza się tutaj: śrutę rzepakową, soję non-GMO, rośliny strączkowe. Kolejnym rozwiązaniem jest dopuszczenie do użytku pasz pochodzenia zwierzęcego (mączki mięso-kostne) oraz białka z owadów co może nastąpić już w 2019 r.

Uzyskanie proponowanych rozwiązań osiągnąć będzie można poprzez:

  • rejestrację ulepszonych, wysokowydajnych odmian soi i pozostałych tradycyjnych gatunków roślin strączkowych (bobik, groch siewny, łubin wąskolistny i łubin żółty)
  • poprzez realizację ogólnokrajowego systemu porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego powiązanego z powszechną rekomendacją odmian roślin białkowych na poziomie województw,
  • intensyfikację prac hodowlanych soi i zwiększenie udziału jej zasiewu,
  • zwiększenie udziału rzepaku, jego przetworów w paszach,
  • białko owadzie, rośliny strączkowe i ich upowszechnianie.
  • dopłaty do uprawy roślin strączkowych oraz dopłaty do materiału siewnego,
  • prace hodowlane nad zmniejszeniem zawartości substancji anty-żywieniowych w roślinach wysokobiałkowych

Prace te wymagać będą podjęcia odpowiednich działań, czasu na wdrożenie, oraz środków finansowych na ich zrealizowanie

Rafał Sieroń
Źródło: www.topagrar.pl

udostępnij
do góry