Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Pasze z owadów to przyszłość hodowli drobiu

Pasze z owadów to przyszłość hodowli drobiu

2018-09-14

W związku z mającym wkrótce wejść w życie zakazem stosowania genetycznie modyfikowanej soi w żywieniu drobiu, cały czas trwają prace nad odpowiednim zamiennikiem tego surowca. Głównym problemem z zastąpieniem soi GMO w żywieniu zwierząt jest problem dostarczenia odpowiedniej ilości białka w paszy. Produkcja drobiarska w większości oparta jest na zbożach, w których nie występują słuszne dla produkcji drobiu ilości białka i należy je uzupełniać innymi dodatkami. Eksperci proponują wykorzystać tutaj rzepak i rośliny strączkowe, które jednak dalej ustępują soi ilością białka. Ratunkiem dla drobiarzy może być powrót stosowania w żywieniu drobiu mączek mięsno-kostnych, czy też wyrażenie zgody KE na stosowanie białka z owadów. Z nieoficjalnych informacji jakie przedostają się do prasy wiemy że UE pracuje nad zatwierdzeniem użycia owadziego białka do produkcji pasz z jednoczesnym wyrażeniem zgody na powrót mączek mięsno-kostnych w żywieniu drobiu.

Istnieje więc duża szansa na to że już w przyszłym roku można będzie zastosować białko pochodzenia zwierzęcego w hodowli drobiu.

Dlaczego białko owadzie? Otóż białko to jest wolne od problemów jakie niosą stosowanie pasz GMO (wątpliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt), oraz mączki mięsno-kostne (możliwość roznoszenia BSE - choroba szalonych krów) Białko z owadów zawiera dużo więcej korzystnych aminokwasów niż białka zbóż oraz osiąga wysoką strawność (ok. 95%). Ponadto larwy owadów zawierają więcej tłuszczu, przez co stanowią lepsze źródło energii w porównaniu do zbóż czy roślin strączkowych, a tłuszcze z nich ekstrahowane cechują się również wysoką strawnością oraz korzystnym profilem kwasów tłuszczowych. Owady są bardzo pożywne dla drobiu, a ich hodowla wywiera znacznie mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne w porównaniu do tradycyjnych źródeł białka paszowego. Stosując pasze na bazie owadów trzeba mieć na względzie, że wartość odżywcza oraz skład mączek owadzich zależy od gatunku owada, stadium rozwojowego, warunków produkcji, składu paszy oraz komponentów podłoża, na którym owady zostały wyhodowane. Niemniej jednak wszystkie stadia rozwojowe owadów wykorzystywanych do produkcji pasz charakteryzuje duża zawartość białka ogólnego i tłuszczu. Całkowity procentowy udział białka w mączce owadziej to aż 40-60%. W żywieniu drobiu z powodzeniem można wykorzystać zarówno żywe owady, jak i sporządzone z nich mączki.

Za stosowaniem owadów w żywieniu drobiu przemawia też ich łatwość hodowli, wysoka plenność, krótki cykl życia (kilka do kilkunastu pokoleń owadów w ciągu roku), duża ilość składanych jaj, mała powierzchnia potrzebna do hodowli oraz niskie koszty produkcji. Ponadto powstałe odpady po produkcji owadów łatwo zagospodarować jako nawóz naturalny. W owadzich fermach hoduje się przeróżne owady - zaczynając od nielotnych muszek owocówek, poprzez różne rodzaje much i ich larwy, mączniki, dżdżownice, drewnojady, mole woskowe, świerszcze, karaczany, na szarańczach kończąc.

Takie owadzie fermy z powodzeniem działają już na całym świecie, również w Polsce. Zezwolenie na użycie mączek z owadów skutecznie zlikwiduje problem używania soi GMO, oraz sprawi że będą powstawać w kraju nowe owadzie fermy, co z kolei zapewni nowe miejsca pracy. Miejmy nadzieję że tak się stanie!

Rafał Sieroń

 

udostępnij
do góry