Wśród odmian malin wyróżniamy dwie podstawowe grupy: letnie — owocujące jednorazowo na pędach dwuletnich i jesienne — powtarzające owocowanie. Polka i Polana to jedne z najpopularniejszych jesiennych odmian malin.
- Polana to najstarsza i najpopularniejsza z polskich malin. Pod nazwą ‘Polana’ została wpisana do rejestru w 1991 roku. Jest jedną z pierwszych odmian powtarzających owocowanie. Siła wzrostu ‘Polany’ jest średnia, dzięki czemu nie wymaga podpór. Krzew wykształca dużo pędów o długości do 1,5 metra, pokrytych szczątkowymi kolcami. Odmiana plenna. Na pędach jednorocznych owoce dojrzewają w połowie sierpnia, aż do przymrozków, natomiast na dwuletnich to przełom czerwca i lipca. Owoce są średnie i duże, intensywnie czerwone z połyskiem, słodkie. Polana to odmiana mrozoodporna, mało podatna na zamieranie pędów i mało wrażliwa na gnicie owoców.
Malina odmiany Polana [fot. W. Kaczorek]
- Polka jest odmianą rodzimą. Wpisana została do Rejestru Odmian w 2003 roku. Krzew o pokroju wachlarzowatym, wytwarzający pędy do 1,8 metra długości. Wzrost Polki jest średnio silny. Owocuje bardzo wcześnie, bo już od lipca. Owoc tej odmiany jest duży i bardzo duży, stożkowaty, czerwony z połyskiem, słodki. Bardzo dobrze znoszą transport i długo zachowują świeżość. Odmiana odporna na mróz, choroby i szkodniki. Uprawa wolna od takich szkodników jak: kistnik malinowiec, kwieciak malinowiec oraz pryszczarki. Ze względu na wczesną porę dojrzewania wybierana jest zarówno do uprawy towarowej jak i amatorskiej. Polka znakomicie sprawdza się w uprawach ekologicznych oraz do tuneli czy szklarni.
Kamila Krupa