Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Projekt SoilCare dla opłacalnej i zrównoważonej produkcji roślin w Europie

Projekt SoilCare dla opłacalnej i zrównoważonej produkcji roślin w Europie

2021-02-05

Projekt SoilCare - logo

Europejska produkcja roślinna stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie konkurencyjności, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.

Obecnie poziomy produkcji w niektórych systemach upraw są utrzymywane dzięki zwiększonym nakładom, takim jak nawozy i pestycydy, oraz coraz bardziej zaawansowanej technologii, która niweluje straty produktywności spowodowane obniżoną jakością gleby. Takie zwiększone wykorzystanie środków produkcji rolnej może obniżać rentowność ze względu na większe koszty oraz negatywnie wpłynąć na środowisko.

Jakość gruntów rolnych może być zagrożona przez działanie człowieka, co prowadzi do stopniowej - fizycznej, chemicznej i biologicznej - degradacji gleby. Obejmuje to zagrożenia gleby, takie jak erozja, zagęszczenie, zasolenie, zanieczyszczenie gleby, utratę materii organicznej i utratę bioróżnorodności gleby. Poprawa gleby jest konieczna, aby przerwać negatywne procesy degradacji, zwiększone nakłady, koszty i szkody dla środowiska.

Potrzebne są bardziej zrównoważone strategie zarządzania uprawami, aby utrzymać lub zwiększyć żyzność gleby. Niewłaściwa gospodarka glebą i wodą oraz nadmierne wykorzystanie środków zewnętrznych w systemach intensywnej produkcji roślinnej, w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych, emisji gazów cieplarnianych, a także nagromadzenia się w glebie zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie i zanieczyszczenia organiczne.

Lepsze gospodarowanie glebą i wodą oraz zrównoważone stosowanie nawozów mają nadrzędne znaczenie dla pogodzenia niezbędnej konkurencyjności i stabilności całego sektora. Naukowcy pracujący w projekcie analizują przyczyny zmniejszenia produktywności gleb i proponują rozwiązania (płodozmiany, techniki uprawy, odpowiedni dobór roślin) w celu poprawy zawartości materii organicznej, wzrostu aktywności biologicznej poprawy struktury gleb, większej dostępności wody.

W projekcie uczestniczy 28 współpracujących ze sobą partnerów - jednostek naukowo-badawczych z całej Europy. Projektem kieruje centrum badawcze Alterra na uniwersytecie w Wanningen w Holandii. Strona internetowa projektu zawiera dużo interesujących treści o gleboznawstwie, uprawie roli i roślin.

Krzysztof Domagała
Źródło: www.soilcare-project.eu

udostępnij
do góry