Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Projekt małych rzeźni rolniczych

Projekt małych rzeźni rolniczych

2019-04-16

Resort rolnictwa planuje wprowadzenie przepisów, dzięki którym byłoby możliwe funkcjonowanie niewielkich rolniczych rzeźni o obniżonych wymaganiach sanitarno-weterynaryjnych.

Rzeźnie te miałyby znajdować się na terenie gospodarstw i z założenia miałyby niewielkie zdolności produkcyjne. Możliwy byłby w nich ubój zwierząt, które są własnością rolnika prowadzącego rzeźnię, a także zwierząt okolicznych rolników, których gospodarstwa położone są na terenie tego samego powiatu, w którym usytuowana jest rzeźnia.

Ministerstwo rolnictwa proponuje, aby rolnicy mogli dokonywać uboju zwierząt gospodarskich (kopytnych, drobiu i zajęczaków) oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, w tym ptaków bezgrzebieniowych, a także dodatkowo dokonywać rozbioru mięsa pozyskanego z ubitych zwierząt. Mięso pochodzące z takich rzeźni, według rozporządzenia, miałoby być specjalnie oznakowane i trafiać wyłącznie na rynek wewnętrzny terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez możliwości jego dalszego eksportu.

W rozporządzeniu określono wymagania weterynaryjne - dotyczące konstrukcji, rozplanowania i wyposażenia - jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej.

Rozporządzenie określa, że łączna liczba zwierząt poddawanych ubojowi w małej rzeźni rolniczej wynosiłaby dziennie nie więcej niż, w przypadku:

1) drobiu albo zajęczaków - 25 sztuk;

2) ptaków bezgrzebieniowych - 1 sztukę;

3) świń o wadze:

a) powyżej 15 kilogramów - 6 sztuk;

b) poniżej 15 kilogramów - 10 sztuk;

4) owiec albo kóz o wadze:

a) powyżej 15 kilogramów - 6 sztuk;

b) poniżej 15 kilogramów - 10 sztuk;

5) bydła albo koni:

a) w wieku powyżej 3 miesięcy - 1 sztuk;

b) w wieku poniżej 3 miesięcy - 2 sztuk;

6) kopytnych zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych - 3 sztuk.

Rafał Sieroń

Źródła:

  • topagrar.pl
  • kalendarzrolnikow.pl
  • Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw.
udostępnij
do góry