Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Prozdrowotne właściwości lnu

Prozdrowotne właściwości lnu

2018-06-01

O wyjątkowych zaletach lnu dla zdrowia i urody decydują jego drobne i lśniące nasiona - siemię lniane. Len ma unikatowe wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Pomimo tego, że jest to produkt roślinny, to obfituje on w wielonasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3. Siemię lniane zawiera błonnik, witaminę E, cynk, żelazo, lecytynę. Dzięki temu obniża poziom cholesterolu we krwi i ogranicza wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. Ponadto działa antydepresyjnie, przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie. Len można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Dodawany do kanapek, sałatek, surówek chroni błonę śluzową układu pokarmowego. Dzięki zawartemu w nim błonnikowi usprawnia trawienie i wspomaga perystaltykę jelit oraz skutecznie zapobiega zaparciom. Olej wyciskany z lnu uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów na świecie z uwagi na bogactwo kwasów tłuszczowych.

Siemię lniane pomaga przy zapaleniu oskrzeli - śluz z nasion łagodzi kaszel, natomiast w mokrym kaszlu ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nim wydzieliny. Len może być stosowany i wykorzystywany w kosmetologii. Stosując len na włosy sprawimy, że włosy nabiorą niezwykłej sprężystości, blasku i miękkości, a skóra głowy stanie się dobrze odżywiona. Olej lniany bardzo pozytywnie wpływa na naszą cerę. Pielęgnuje on suchą jak i tłustą skórę, a jednocześnie pomaga uregulować poziom wydzielanego sebum i zapobiega zatykaniu się porów. Chroni przed promieniami UV i promieniom słonecznym.

Len dojrzewa w lipcu i sierpniu. Jego zbioru dokonuje się gdy rośliny są jeszcze zielonkawożółte - wyrywa się je z korzeniami i pozostawia do wysuszenia na polu. Nasiona dojrzewają w czasie suszenia, kiedy to nabierają barwy brunatnej. Po wymłóceniu i oczyszczeniu najlepiej przechowywać go w torbie papierowej.

Wprowadzając olej lniany do codziennej diety, można liczyć na łatwiejsze pozbycie się zbędnych kilogramów, ponieważ przyczyni się do przyśpieszenia metabolizmu, ułatwi przekształcenie pożywienia w energię zamiast w tłuszcz, a także pobudzi produkcję żółci rozkładającej tłuszcze.

Napar z nasion lnu

Łyżkę siemienia lnianego należy w szklance zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Napar ten należy pić rano i wieczorem w razie zaparć, a także by oczyścić oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny.

Halina Szymańska

udostępnij
do góry