Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Przed siewem kukurydzy. Jak rozpoznać obecność szkodników w glebie?

Przed siewem kukurydzy. Jak rozpoznać obecność szkodników w glebie?

2020-03-31

Na polach każdego roku możemy zauważyć coraz większe areały zajęte przez uprawę kukurydzy. Roślina ta zdobywa coraz większą popularność wśród rolników. Zmieniający się klimat sprzyja jej uprawie, nawet na terenach, na których wcześniej uprawa była dość ryzykowna. Niestety, wraz z większym areałem uprawy kukurydzy, pojawiły się też szkodniki, które te plantacje niszczą. 

Chodzi tu zwłaszcza o szkodniki glebowe, czyli drutowce, pędraki a także, rolnice. Rolnik, który zdecyduje się uprawiać kukurydzę, musi zadać sobie pytanie: czy na stanowisku przeznaczonym pod kukurydzę nie ma tych szkodników.

Jak rozpoznać obecność szkodników w glebie?

Aby wykryć zimujące w glebie szkodniki należy wykonać tzw. odkrywki glebowe. W tym celu wykopuje się dołki o szerokości 25 x 25 cm i głębokości 30 cm (w przypadku drutowców i pędraków) lub 100 x 100 x 30 cm (rolnice). Na 1 ha przyszłej uprawy powinno się wykonać co najmniej 32 odkrywki glebowe. Jest to najprostsza znana metoda wykrywania tych szkodników.

Co zrobić w przypadku wykrycia obecności szkodników w glebie?

Wszystko zależy od stwierdzonej ilości. Próg ekonomicznej szkodliwości (przed siewem) to 2-8 larw drutowców na 1 m2. Jeśli drutowców jest więcej, można podjąć decyzję o zmianie miejsca wysiewu kukurydzy. Jeśli jednak zdecydujemy się na siew można zastosować zaprawę Force 20 CS, której zakres stosowania decyzją poszerzono właśnie o kukurydzę decyzją MRiRW z 3 lutego 2020 roku. Force 20 CS jest zaprawą owadobójczą w formie zawiesiny kapsuł w cieczy o działaniu gazowym, kontaktowym i żołądkowym, przeznaczoną do zaprawiania nasion/ziarniaków. W uprawie kukurydzy zaleca się użycie 50 ml tej zaprawy na 50 tys. nasion kukurydzy (1 jednostkę siewną) z dodatkiem 100-200 ml wody/jednostkę siewną.

Dodatkowo pomóc może odpowiednia agrotechnika, czyli wysiew kukurydzy w nagrzaną glebę. Ma to na celu doprowadzić do jak najszybszych wschodów i szybkiego początkowego wzrostu, gdyż wraz ze wzrostem rośliny zmniejsza się rozmiar jej uszkodzeń. Należy pamiętać, aby plantacji kukurydzy nie zakładać po roślinach wieloletnich lub nieużytkach, gdzie drutowce mogą występować masowo.

Jarosław Nowak

Źródło:

  • www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/jedyna-zaprawa-w-kukurydzy-na-szkodniki-glebowe-drutowce-stonka-kukurydziana,91851.html
  • www.ppr.pl/wiadomosci/przed-siewem-kukurydzy-wykonaj-odkrywki-glebowe
  • www.kalendarzrolnikow.pl/2924/drutowce-w-kukurydzy-mozna-tylko-patrzec
  • nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/rosliny/gdy-drutowce-atakuja-kukurydze.html
udostępnij
do góry