Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Przędziorek chmielowiec - szkodnik w uprawie maliny i porzeczki

Przędziorek chmielowiec - szkodnik w uprawie maliny i porzeczki

2021-08-16

W trakcie wegetacji każdy producent powinien prowadzić systematyczne lustracje na swoich plantacjach, aby wykryć obecność szkodników - w tym m.in. przędziorka chmielowca - i dobrać odpowiedni sposób zwalczania.

Przędziorek chmielowiec jest gatunkiem wielożernym, występującym m.in. w uprawie maliny i porzeczki. Gatunek ten chętniej zasiedla rośliny przenawożone, głównie azotem.

Przędziorki to pajęczaki, które trudno dostrzec gołym okiem. Szkodniki mają wielkość około 0,5 mm i widoczne są dopiero pod dużym powiększeniem. Pokolenia letnie są żółtozielone i na bokach ciała posiadają dwie charakterystyczne plamki.

Żerują na dolnej stronie liści, nakłuwają liście i wysysają sok z komórek roślinnych, wskutek czego na ich górnej stronie pojawiają się jasnożółte plamy. Silnie uszkodzone liście żółkną, brązowieją, stają się matowe, zasychają i przedwcześnie opadają. Często początkowe objawy żerowania na liściach mylone są z niedoborem składników pokarmowych lub objawami chorób grzybowych. Silnie zaatakowane rośliny słabo rosną i wydają niskie, słabej jakości plony.

Objawy żerowania przędziorka chmielowca na malinie [fot. W. Kaczorek] Objawy żerowania przędziorka chmielowca na malinie [fot. W. Kaczorek]
Objawy żerowania przędziorka chmielowca na malinie [fot. W. Kaczorek]

Rozwojowi przędziorków sprzyja sucha i upalna pogoda, natomiast niska temperatura i bardzo duża wilgotność powietrza spowalniają tempo rozwoju i powodują zmniejszenie populacji przędziorka.

W uprawie maliny i porzeczki szkody powodowane przez szkodnika są znaczne, osłabiają wzrost i owocowanie krzewów - zarówno w roku żerowania na nich, jak i w roku następnym. Opanowane krzewy są mniej odporne na mróz.

Rozwój jednego pokolenia trwa około 2 tygodni lub dłużej. Szkodnik szybko rozmnaża się w temperaturze powyżej 20°C oraz przy niskiej wilgotności powietrza, poniżej 60%.W sezonie wegetacyjnym może wystąpić do 5 pokoleń szkodnika.

W końcu sierpnia i we wrześniu pojawiają się na plantacjach samice, które schodzą na przezimowanie, ukrywają się w resztkach roślinnych pod krzewami oraz w spękaniach kory na pędach. W związku z tym bardzo ważne jest zwalczanie szkodnika po zbiorze owoców w uprawie porzeczki oraz maliny - odmian owocujących na pędach dwuletnich.

Objawy żerowania przędziorka chmielowca na porzeczce [fot. W. Kaczorek] Objawy żerowania przędziorka chmielowca na porzeczce [fot. W. Kaczorek]
Objawy żerowania przędziorka chmielowca na porzeczce [fot. W. Kaczorek]

Zapobieganie i zwalczanie

W warunkach naturalnych dobroczynki - drapieżne roztocza - częściowo ograniczają populację przędziorków.

Na zagrożonych plantacjach zalecany jest zabieg po zbiorze owoców jednym z preparatów zalecanych w aktualnym programie ochrony roślin sadowniczych, tj. w uprawie porzeczki: Ortus 05 SC/Koromite 10 EC/Milbeknock 10 EC, w uprawie maliny: Ortus 05 SC/Acaramik 018 EC/Abamax 018 EC/Grot 18 EC. Należy dokładnie opryskiwać dolną stronę liści.

Do zwalczania można użyć też jednego z niżej wymienionych preparatów: Siltac EC, Next Pro, Emulpar 940 EC, Afik, K-PAK, dla których nie obowiązuje okres karencji. Z uwagi na możliwość wystąpienia fitotoksyczności preparaty te należy stosować zgodnie z etykietą produktu.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry