Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Przycinanie lawendy

Przycinanie lawendy

2020-03-31

Lawenda to wieloletnia krzewinka z drewniejącymi pędami. W zależności od odmiany może dorastać nawet do 60 cm wysokości. W ogrodzie jest idealnym tłem dla róż. Doskonale sprawdza się posadzona wzdłuż ścieżek, obok drzew oraz altan, a także na skalniakach czy skarpach. Jest to również roślina, którą spokojnie możemy uprawiać w pojemnikach oraz donicach, na balkonach i tarasach.

Aby utrzymać jej zwarty pokrój i obfite kwitnienie, wymaga regularnego cięcia - wiosną (przed wegetacją) i latem (po kwitnieniu). Dzięki regularnemu (corocznemu) przycinaniu lawendy sprawimy, że roślina będzie obficie kwitła i zachowa odpowiedni kształt. Przycinanie lawendy jest to zabieg wręcz obowiązkowy w uprawie lawendy. Brak odpowiedniej pielęgnacji doprowadzi do tego, że roślina nadmiernie się rozrośnie płożąc po ziemi, co z kolei spowoduje łysienie i ogołacanie się środków, przez co straci atrakcyjny wygląd.

Lawendę przycinamy dwa razy w roku, a do wyboru są 3 terminy wykonywania cięć:

  • Pierwszym terminem przycinania lawendy jest wczesna wiosna - od trzeciej dekady marca do początku kwietnia, najlepiej w ciepły i słoneczny dzień. Jest to cięcie bardzo ważne dla zachowania prawidłowego pokroju lawendy i uniknięcia powstania tzw. łysego gniazda wewnątrz krzewu. Podczas wiosennego cięcia usuwamy również wszystkie uszkodzone przez zimę pędy.
  • Drugim terminem przycinania lawendy jest lato, a dokładnie okres od lipca do września, gdy lawenda kwitnie. Polega ono na przycinaniu przekwitających kwiatostanów i końcówek łodyg. Pobudza to lawendę do ponownego kwitnienia.
  • Trzecim terminem przycinania lawendy jest początek jesieni (połowa września). To cięcie możemy wykonać zamiennie z cięciem wiosennym. Jesienne cięcie lawendy sprzyja jej hartowaniu i pomaga zabezpieczyć lawendę na zimę. Cięcie lawendy wykonujemy w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Nie należy opóźniać cięcia jesiennego, ponieważ rozwijające się po przycięciu młode przyrosty lawendy mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.

Podczas wiosennego i jesiennego cięcia przycinamy młode, niezdrewniałe pędy lawendy, skracając je o połowę ich długości. Tnąc pędy należy uważać, aby nie przyciąć zdrewniałych części gałązek, które rozkrzewiają się bardzo wolno i słabo. Zbyt niskie przycięcie pędów sprzyja również chorobom wiązek przewodzących i może doprowadzić do utraty całego krzewu. Przycinając gałązki formujemy krzew lawendy w kształt kuli. Taka forma krzewu umożliwia dostęp powietrza do wnętrza krzewu z każdej strony, co zapobiega podgniwaniu wewnętrznych gałązek oraz zapewnia odpowiednie oświetlenie wszystkich pędów.

Letnie cięcie lawendy polega na przycięciu przekwitłych kwiatostanów. Po kwitnieniu lub jeszcze w trakcie kwitnienia, ścinamy wszystkie kwiatostany wraz z bezlistnym łodygami. Powoduje to lepsze zagęszczenie i inicjuje ponowne kwitnienie lawendy jeszcze w tym samym sezonie. Ścinając pędy kwiatostanowe również staramy się zachować kształt kuli.

Jeżeli posiadamy bardzo zaniedbany lub straty krzew lawendy, możemy przeprowadzić cięcie odmładzające. W tym celu przycinamy lawendę bardzo radykalnie, nawet do 1/3 długości pędów. Takie cięcie warto przeprowadzać co 4-5 lat wiosną. Poprawia to kondycję całego krzewu i zapobiega ogołacaniu się gałązek.

Anna Janus
zdj. pixabay.com

udostępnij
do góry