Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Relacja z Konferencji Warzywniczej na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2023 w Kielcach

Relacja z Konferencji Warzywniczej na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2023 w Kielcach

2023-01-27

Drugi dzień Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach (19 stycznia 2023) był, podobnie jak i pierwszy, wypełniony ciekawymi konferencjami. Odbyła się między innymi Konferencja Warzywnicza, na której poruszono wiele spraw dotyczących nawożenia, odżywiania, ochrony warzyw, jak również sytuacji rynku warzyw w Polsce i Europie.

Pierwszy temat dotyczył Europejskiego rynku warzyw i jego wpływu na sytuację producentów warzyw w Polsce. Temat przedstawiła dr Anna Wilczyńska, która omówiła stan produkcji poszczególnych gatunków warzyw w Polsce i Europie oraz zagrożenia, jakie niesie za sobą uprawa warzyw w gruncie, a w szczególności zagrożenia za strony agrofagów. Duża część wykładu dotyczyła uprawy cebuli w Polsce i w Europie oraz perspektyw dalszej uprawy tego gatunku. Prelegentka zwróciła uwagę na rekordowo wysokie ceny, jakie cebula osiągała w minionym sezonie oraz na tendencję zniżkową jeżeli chodzi o powierzchnię uprawy cebuli w Polsce.

Drugim tematem konferencji warzywniczej były możliwości ograniczenia nawożenia warzyw - czy jest to w ogóle możliwe. Ten temat omówiła przedstawicielka firmy Agrosimex - Iwona Polewska-Jankowiak. Zwróciła ona szczególną uwagę na podstawowe czynniki siedliskowe i nawożeniowe warzyw, które decydują o dobrym plonie. Zwróciła także uwagę na możliwość wykorzystywania fertygacji w dobie deficytu wody w uprawie gruntowej warzyw oraz na konieczność dobrego gospodarowania azotem. Pani Iwona stwierdziła, że „Dobre gospodarowanie azotem to dobre gospodarowanie pozostałymi składnikami”.

Kolejnym elementem konferencji była debata, w której udział wzięli Adam Paradowski - prowadzący debatę; dr inż. Aleksandra Czerwińska-Nowak - redaktor naczelna Szklarnie, Tunele, Osłony; Władysław Tokarczyk - przedstawiciel firmy Syngenta oraz Marcin Niedobylski - doradca uprawowy. Uczestnicy debaty poruszali między innymi tematy związane z produkcją tak zwanych nowalijek w Polsce i za granicą. Z uwagi na coraz bardziej dostępne i nowoczesne technologie uprawowe nowalijki są dostępne w Polsce w dużej rozciągłości czasowej. Uczestnicy debaty podkreślili, że mit uprawy „niezdrowych” nowalijek jest bezzasadny, a system uprawy warzyw wczesnych jest całkowicie bezpieczny. Inny temat poruszony w debacie dotyczył niewystarczającej reklamy upraw polskich warzyw i brak wśród konsumentów szeroko rozumianego „patriotyzmu lokalnego” - jeżeli chodzi o kupno i reklamę polskich warzyw. Eksperci podkreślali zalety polskich warzyw, jak między innymi niepowtarzalny smak i zapach. Jeden z rozmówców stwierdził nawet, że smak kapusty polskiej z koperkiem jest kulinarnie nie do podrobienia, że to wręcz małmazyje (małmazja lub małmazyja była niegdyś w Polsce synonimem rzadkiego i wybornego delikatesu). Na owych małmazyjach nierzadko supermarkety zarabiają krocie z uwagi na unikatowość smaku. Warzywa z innych krajów tak nie smakują. Podkreślono również, że polskie warzywa dłużej zachowują świeżość na półkach supermarketów. Polski konsument powinien także doceniać i wybierać lokalne bazarki warzywne, a jeżeli już kupuje w supermarketach, to powinien wybierać polskie produkty. Jeden z uczestników debaty zwrócił także uwagę na bardzo ważny element, jakim jest ochrona warzyw w trakcie uprawy. Ponieważ coraz więcej środków ochrony roślin jest wycofywanych z rynku, należałoby się skłonić w kierunku ochrony biologicznej.

Inny ważny temat w panelu konferencyjnym dotyczył Odżywiania warzyw w dobie ograniczonej dostępności nawozów - temat omówił Patryk Smoleń z firmy Timac Agro. Przedstawiciel firmy zwrócił szczególną uwagę na badanie gleby, które stanowi podstawę do prawidłowego i ekonomicznego nawożenia.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry