Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Renesans form rękodzielniczych

Renesans form rękodzielniczych

2018-10-22

Techniki rękodzielnicze przeżywają dziś odrodzenie. Niektóre są wynikiem współczesnej technologii, inne są inspirowane odkrywanymi na nowo dawnymi technikami rękodzielniczymi. Są one odstępstwem od produkowanych masowo chińskich, plastikowych ozdób lub upominków dostępnych niemal w każdym sklepie. Podukty wytworzone ręcznie stanowią niepowtarzalne kompozycje, a nawet mistyczne dzieła sztuki, które „posiadają duszę”. Są dostępne przede wszystkim na bazarach i w sklepach internetowych, ale również pojawiają się sklepy stacjonarne z produktami wytwarzanymi wyłącznie ręcznie - z ang. handmade. Można również kupić takie produkty na specjalne zamówienie - np. z imieniem dziecka lub specjalną dedykacją. Możliwości kreowania produktów jest wiele, tak jak wiele jest pomysłów na wykorzystanie materiałów do produkcji niespotykanych wzorów, zależących wyłącznie od inwencji twórczych artystów. Większość technik wymaga niesamowitej precyzji, estetyki, a przede wszystkim cierpliwości.

Decoupage

To technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. W ten sposób możemy ozdobić praktycznie wszystko - szkło, drewno, plastik a nawet metal. Klasyczna forma polega na naklejaniu wzoru z papieru i wielokrotnym pokryciu warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i stanowił gładką powierzchnię.

Sutasz

Kolejnym rodzajem rękodzieła artystycznego jest haft ręczny, do tworzenia którego wykorzystuje się sznureczki z wiskozy lub jedwabiu zwane sutaszami. W przypadku tworzenia biżuterii jest to technika polegająca na zszywaniu jedwabnych sznurków za pomocą igły i przezroczystej nitki a następnie łączeniu ich z innymi elementami biżuteryjnymi. Proste zasady stosowane w tym sposobie tworzenia ozdób są podstawą do tworzenia skomplikowanych wzorów. Biżuteria sutasz jest niesamowicie efektowna, ale również bardzo kosztowna.

Quilling

Popularną techniką z rodzaju papieroplastyki jest Quilling, który służy do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru. Papierki zwija się w kształt spiralki i odpowiednio formuje przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Poszczególne elementy skleja się, tworząc samodzielne kompozycje dekoracyjne lub mogą być naklejane prostopadle do zdobionej powierzchni płaskiej papieru. Quilling to sposób na samodzielne tworzenie ozdób świątecznych.

Filcowanie

To metoda polegająca na formowaniu wełny. Obecnie tę technikę wykorzystuje się do tworzenia ozdób, maskotek, lalek, jak również odzieży. Istnieje metoda filcowania na mokro, do której potrzebne są: woda, mydło lub płyn do mycia naczyń, tarka do prania, mata bambusowa lub stare ręczniki. W tej metodzie tworzymy przestrzenie. Druga metoda na sucho - inaczej nazwana igłowaniem pozwala na formowanie rzeczy „płaskich” za pomocą trzech rodzajów igieł, maty z gąbki lub specjalnej szczotki.

Scrapbooking

To sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania przede wszystkim albumów fotograficznych, oraz tworzenia i zdobienia kartek okazjonalnych. W scarpbookingu wykorzystujemy: nożyczki, papier kolorowy, ozdobne dziurkacze, szablony, ćwieki, guziki, kolorowe wstążki, koronki, pieczątki, brokaty, naklejki oraz urządzenia do ich mocowania np. klej na gorąco. W tej technice zasady tworzenia są dowolne, należy kierować się wyłącznie zmysłem estetycznym.

Marta Borek
Źródło: www.inspirello.pl

 

udostępnij
do góry