Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Renowacja użytków zielonych metodą podsiewu

Renowacja użytków zielonych metodą podsiewu

2018-08-08

Niesprzyjające warunki atmosferyczne, szczególnie tegoroczna susza, bardzo negatywnie wpłynęły na stan użytków zielonych. Na wielu łąkach i pastwiskach przepadły wartościowe gatunki traw, a jednocześnie powiększyły się powierzchnie pokryte chwastami. Przerzedzona ruń i mniejszy w niej udział roślin wartościowych prowadzi do zmniejszenia ilości paszy i pogorszenia jej jakości żywieniowej. Późne lato i wczesna jesień, już od połowy sierpnia, to dobry czas na poprawę składu gatunkowego użytków zielonych metodą podsiewu. Najistotniejszym warunkiem udanego podsiewu jest dostateczna wilgoć w okresie odnawiania, czyli odpowiednia ilość opadów deszczu, zwłaszcza w okresie wschodów.

Wybór gatunków traw i roślin motylkowatych do podsiewu zależy przede wszystkim od rodzaju gleb i stanowiska, na jakich położone są łąki czy pastwiska. W mieszankach siewnych do podsiewu łąk kośnych warto wykorzystać szybko kiełkujące i najbardziej intensywne gatunki: życice - wielokwiatowe, mieszańcowe i trwałe, festulolium, które wzbogacić można o kostrzewę łąkową lub tymotkę łąkową. W mieszankach nasion na tereny przesuszone powinna znaleźć się kupkówka pospolita czy kostrzewa czerwona.

Generalnie w skład mieszanek do podsiewu najczęściej wchodzą gatunki traw: kostrzewa łąkowa, stokłosa bezostna, tymotka łąkowa, festulolium, kupkówka pospolita, życice oraz 4-6 kg motylkowatych: koniczyna czerwona, biała - na pastwiska, białoróżowa lub komonica zwyczajna. Wzbogacają one paszę w białko i cenne mikroelementy. Chcąc dokonać właściwego wyboru mieszanek należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj gleby - organiczna czy mineralna,
  • stosunki wodne panujące na użytkach, np. posuszne, okresowo wilgotne,
  • zasobność gleby w składniki pokarmowe,
  • planowany sposób użytkowania - kośny, pastwiskowy, przemienny,
  • intensywność wykorzystania użytku zielonego.

Stara darń w czasie podsiewu powinna być krótka w celu ograniczenia jej konkurencyjności. Podsiew dawką nasion 20-25 kg/ha można przeprowadzić metodą tradycyjną. W tym celu wykonujemy bronowanie użytku przy pomocy brony średniej lub ciężkiej, bronując dwukrotnie na krzyż, a tym samym niszczymy częściowo starą darń, aby zrobić miejsce dla roślin, które będziemy podsiewać. Nasiona możemy wysiać siewnikiem tradycyjnym pozbawionym redlic. Na małych powierzchniach nasiona można wysiać ręcznie rzutowo. Posiewnie stosujemy lekką bronę, która wymiesza je z glebą, a następnie wałujemy. Można wykorzystać siewniki specjalne wycinające w glebie rowki, w które umieszczane są nasiona. Bezpośredni kontakt nasion z glebą zapewnia im zaopatrzenie w wodę. Dlatego należy po wysiewie również użyć wału ugniatającego, tak aby nasiona zostały dobrze dociśnięte do gleby.

Po wykiełkowaniu nasion stosujemy pogłówne nawożenie azotem w dawce 30 kg/ha azotu oraz nawożenie fosforowo-potasowe. Jego poziom uzależniony jest od zasobności gleb. Najczęściej stosuje się 30-40 kg fosforu i 40-60 kg potasu w czystym składniku na hektar. Gdy ruń osiągnie wysokość ok. 10 cm, należy dokonać ostrożnego przepasienia lub przykosić do wysokości około 5 cm.

Krystyna Chrabąszcz

udostępnij
do góry